Izložba je rezultat suradnje Etnografskog muzeja s Udrugom prijatelja jaslica iz Arlesa, u sklopu koje je dva puta, godine 1998. i 2003., više od 50 hrvatskih božićnih jaslica bilo izloženo na tradicionalnoj Međunarodnoj izložbi jaslica u Arlesu, istaknuo je ravnatelj Etnološkog muzeja Damodar Frlan.
Na izložbi su među ostalima prikazane i velike pokretne provansalske jaslice koje, osim religijskog, imaju i svjetovno obilježje.
Osim toga, posjetitelji mogu vidjeti i ručno izrađene figure od terakote, poznate pod nazivom "santon" - božićna jaslička figura, koje su se počele izrađivati početkom 19. stoljeća. U tom su obliku prikazani i predstavnici različitih društvenih slojeva i likovi nadahnuti provansalskom književnošću, a te profane jasličke figure tolerira i Crkva.
Među djelima mnogih provansalskih umjetnika su i djela Marcela Carbonela (1911.-2003.), jednog od najpoznatijih majstora izrade božićnih figura.
Na izložbi se može razgledati i božićni stol s običajima Provanse, a posjetiteljima su dostupni i recepti za božićni objed.
Priređena je i nagradna igra, a najsretniji posjetitelj dobit će posebnu nagradu: putovanje u Provansu.
Izložbu "Božić u Provansi", koja je potaknula veliko zanimanje javnosti, otvorio je francuski veleposlanik u Hrvatskoj Francois Saint-Paul.
Izložba se može razgledati do 31. siječnja 2005.