"Trgovina tigrovim krznom koja cvate zahvaljujući ženskim fantazijama i taštini, čini se da je postala najveća prijetnja tigrovima u većini zemalja u kojima te životinje žive u divljini", rekao je glavni tajnik Svjetskog foruma za zaštitu tigrova S.C. Dey.
U Aziji se tigrova koža može prodati za 15.000 dolara, dok u Vijetnamu kosti, za koje se u Aziji vjeruje da imaju afrodizijačka svojstva, mogu postići i cijenu od 25.000 dolara.
"Vjeruje se da je prije stotinu godina u divljini živjelo približno 100.000 tigrova", rekao je Dey. "Međutim, oko 1960. bilo ih je osam tisuća, a danas ih ima između pet i sedam tisuća."
Svjetski forum za zaštitu tigrova međunarodno je tijelo koji su osnovale vlade radi zaštite preživjelih tigrova u 14 država, među kojima su Vijetnam, Mianmar, Indija, Rusija, Nepal, Kina, Bangladeš i Sjeverna Koreja.
Dey je upozorio da su tri od osam vrsta tigrova već izumrle. Tigar s Balija nestao je 1940., kaspijski tigar oko 1970., a javanski tigar oko 1980.
Nestati bi mogle i druge vrste tigrova, poput južnokineskog tigra.
"Dvojbeno je ima li još uopće tigrova u Sjevernoj Koreji", dodao je Dey napominjući kako ne postoji nikakva statistika.
Dužnosnici kažu da je za smanjenje broja tigrova u divljini glavni krivac krivolov, posebno u nekim dijelovima južne i jugoistočne Azije.