Račan je saborskim izvjestiteljima potvrdio da je danas razgovarao s čelnicima HSS-a i HNS-a o tom prijedlogu kojega je inicirao HNS, ali je izjavio da još uvijek ne može reći hoće li se i SDP pridružiti toj inicijativi jer se o tome mora očitovati stranačko vodstvo.
Najavio je da bi se to moglo dogoditi u nekoliko idućih dana.
Na današnjem sastanku s predsjednicom HNS-a Vesnom Pusić inicijativi te stranke priključili su se predsjednici HSS-a i SDP-a Zlatko Tomčič i Ivica Račan, a iz HNS je najavljeno da su se stranački predsjednici dogovorili da će svoj prijedlog u saborsku proceduru uputiti u ponedjeljak.
Hrvatski sabor jučer je u dnevni red 11. sjednice uvrstio HDZ-ov prijedlog o osnivanju povjerenstva koje bi istražilo ugovore koje je država sklapala s tvrtkama koje su se povezivale s djelomičnim ili potpunim vlasništvom Čačića i Tomčića.
Iz dokumentacije (bivšeg) Ministarstva za javne radove, obnovu i graditeljstvo na čijem je čelu bio Radimir Čačić proizlazi da je u razdoblju od 2000. do 2003. to Ministarstvo temeljem POS programa zaključilo ugovore vrijedne 181 milijuna kuna s tri tvrtke uz koje se u javnosti vezivalo eventualno Čačićevo vlasništvo, dok je u istom razdoblju s tvrtkom "Capital-ing" d.o.o. za projektiranje i nadzor čije, se vlasništvo pak vezivalo za bivšeg predsjednika Hrvatskog sabora Zlatka Tomčiča, sklopilo ugovore od 3,5 milijuna kuna, navodi se u Prijedlogu odluke o osnivanju saborskog istražnog povjerenstva koji su predložili zastupnici HDZ-a.
"Ovaj rat istražnim povjerenstvima je besmislen i kompromitira demokratsku Hrvatsku i sam institut istražnog povjerenstva," ocijenio je Račan zalažući se za što skorije imenovanje novog sastava Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
"Zadnji je tren da to povjerenstvo počne raditi i da preuzme sve sporne slučajeve uključujući i one za koje se predlaže osnivanje istražnog povjerenstva", smatra Račan.