"Neophodna je puna suradnja s Haškim sudom, koja znači i predaju haških optuženika. Najbolje bi rješenje bila njihova dobrovoljna predaja, ali ako to izostane, uslijedit će uhićenja i izručenja", kazao je srbijanski predsjednik novinarima nakon sastanka s čelnicima Republike Srpske.
Negativan izvještaj glavne tužiteljice Carle del Ponte u utorak u New Yorku vrlo brzo bi mogao proizvesti teške posljedice po Srbiju, kazao je Tadić, dok je predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić pozvao sve haške optuženike na dobrovoljnu predaju Haškom sudu, imajući u vidu da je Republika Srpska, po njegovim riječima, u puno težoj situaciji od Srbije, jer "iznad sebe" ima visokog predstavnika međunarodne zajednice.
"Republika Srpska zbog svoje nesuradnje s Hagom koči napredak Bosne i Hercegovine u euroatlantskim integracijama i ozbiljno ugrožava Daytonski sporazum. Imamo najave iz raznih međunarodnih krugova u Sarajevu da Republika Srpska, ako i dalje bude kočnica za Bosnu i Hercegovinu u cjelini, može očekivati sankcije", kazao je Čavić.
Boraveći u Beogradu početkom listopada, glavna tužiteljica Carla del Ponte je kazala da je 23. studenoga, kad ona podnosi izvješće o suradnji Vijeću sigurnosti UN-a, rok do kojeg vlasti u Beogradu trebaju konkretno, prvenstveno uhićenjima i izručenjima haaških bjegunaca, potvrditi spremnost na suradnju s Haškim sudom.
Predsjednik tog suda Theodor Meron je prije nekoliko dana, u obraćanju Općoj skupštini UN-a, suradnju Beograda ocijenio kao "gotovo nepostojeću".