Dvojica čelnika osvrnuli su se na pravno izvješće koje su početkom ovog mjeseca prmile poljska i njemačka vlada, u kojemu se zaključuje da tužbe potomaka nekadašnjih njemačkih stanovnika koji su 1945. izvlašteni i protjerani s područja koja su postala poljski teritorij, pravno nisu održive na sudu.
"Zaključci izvješća vrijede kako za odnos između Njemačke i Poljske, tako i između Republike Češke i Njemačke", kazao je kancelar Schroeder na zajedničkoj konferenciji za tisak.
Gross je potvrdio to stajalište, dodavši da u svezi s nekim pitanjima postoje pravne razlike zbog osobitosti čeških poslijeratnih prilika.
Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu od svibnja proučava zajedničku tužbu 79 sudetskih Nijemaca koji su nakon Drugog svjetskog rata bili izvlašteni i protjerani iz bivše Čehoslovačke. Tužba je podnesena Republici Češkoj kao državi sljednici Čehoslovačke.
Podnositelji tužbe ističu da je nakon donošenja Benešovih dekreta nakon Drugog svjetskog rata više od tri milijuna ljudi protjerano iz zemlje te je ostalo bez imutka zbog povrede međunarodnog prava. Oni traže odštetu u visini od 50.000 do 4 milijuna eura.