FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 15,30 SATI

Autor: ;djan;
ZAGREB, 19. studenog 2004.(Hina) - Pregled važnijh vijesti iz svijetado 15,30 sati
ZAGREB, 19. studenog 2004.(Hina) - Pregled važnijh vijesti iz svijeta do 15,30 sati

ZAGREB

Pristupanje euroatlantstkim integracijama za Hrvatsku nije cilj već preduvjet razvoja, proučio je predsjednik Republike Stjepan Mesić, otvarajući u petak u Zagrebu međunarodnu konferenciju "NATO poslije Istanbula - sigurnost u jugoistočnoj Europi". Mesić je govorio o ulozi euroatlantskih procesa na prostoru jugoistočne Europe, ocjenivši da "upravo na ovim prostorima ti procesi omogućuju da se riješimo hipoteka prošlosti i razvijemo vrijednosti koje su temelj budućnosti". Mesić također nije propustio naglasiti da i Ujedinjeni narodi moraju imati izražajniju ulogu u regionalnim i globalnim odnosima. Osim Mesića, sudionicima skupa se pozdravnim govorom obratio i predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatska Radovan Vukadinović, koji je rekao da njegova udruga "ne želi propagirati NATO-ve ideje već nastoji biti instrument euroatlantske suradnje i odnosa". Pjer Šimunović, hrvatski nacionalni koordinator za NATO, naglasio je da bi članstvo Hrvatske u NATO-u predstavljalo "dio paketa euroatlantskih integracija koji bi nas približio stabilnosti i sigurnosti". "Ideja koju želimo promicati u Hrvatskoj jest da nam je "dom u Europi, a sigurnost u NATO-u", poručio je Šimunović. Pomoćnik glavnog tajnika NATO-a Jean Fournet istaknuo je da NATO prije svega utjelovljuje sigurnost. "Srž aktivnosti Sjevernoatlantskog saveza je sigurnost, i to kolektivna sigurnost", rekao je Fournet. Fournet je također odaslao poruku da "vrata NATO-a ostaju otvorena za nove članice" kojima se trebaju "znakovito povećati šanse da svojim aktivnostima pridonesu NATO-u".

ZAGREB

Hrvatski vojnici će služiti u misijama izvan hrvatskih granica samo kao dio UN-a, izjavio je u petak u Zagrebu predsjednik Republike Stjepan Mesić odgovarajući na novinarska pitanja o Memorandumu o suradnji Vojske RH i SAD-a, Radi se o memorandumu koji je u srpnju potpisala pomoćnica ministra obrane Jelena Grčić Polić, a Mesić, kao vrhovni zapovjednik hrvatske vojske, o njemu nije bio obaviješten. Prije nekoliko dana Mesić je izjavio da će Memorandum analizirati njegovi savjetnici i da će on reagirati i poduzeti sve što je potrebno ako se ustanovi da je "negdje prijeđena zapovjedna crta". Mesić je u petak izjavio da je razgovarao s ministrom obrane Berislavom Rončevićem koji ga je uvjeravao da se to nije dogodilo. Na upit postoji li bojazan da se dvotrećinska većina u Saboru izbori za izmjenu zakona te da u odluci o slanju hrvatskih vojnika u inozemne misije ne sudjeluje parlament, predsjednik Mesić je rekao da "ne vjeruje da bi se dvotrećinska većina zalagala za tako nešto".

ZAGREB

Ministar obrane SCG Prvoslav Davinić izjavio je u petak u Zagrebu da vojni brod te državne zajednice koji je u četvrtak, u vrijeme obilježavanja sjećanja na Vukovar, patrolirao Dunavom, nije povrijedio teritorijalne vode Republike Hrvatske, ali i izrazio žaljenje što je "svoje normalne aktivnosti" obavljao na taj dan. "Ustanovio sam da nije povrijeđen teritorijalni integritet Republike Hrvatske. Možda je zapovjedništvo broda moglo izabrati neki drugi dan, s obzirom na našu tragičnu prošlost, koja budi osjećaje u ljudi koje ne smijemo zanemarivati", rekao je Davinić na margini međunarodne konferencije "NATO nakon Istanbula - sigurnost u jugoistočnoj Europi" u Zagreb. "Ako zanemarimo te osjećaje usporit će se i proces normalizacije odnosa, a to nije u interesu Hrvatske a posebice SCG", dodao je ministar, izražavajući žaljenje zbog "nespretno" odabranog vremena za upućivanje broda u ophodnju. Prema njegovim riječima, taj nenaoružani brod je zadužen za kontrolu ilegalnih prelazaka granice koji su u tom području učestali. Davinić je istaknuo da je u SCG upravo donesen zakon prema kojem bi kontrolu nad granicom preuzela policija, najavivši za 1. siječanj 2005. početak povlačenja vojske s Dunava.

BERLIN

Hrvatski premijer Ivo Sanader razgovarao je u petak u Muenchenu s bavarskim premijerom i predsjednikom Kršćansko-socijalne unije (CSU) Edmundom Stoiberom, a glavna tema razgovora bilo je približavanje Hrvatske Europskoj uniji i bilateralni odnosi između Hrvatske i Bavarske. Stoiber je nakon razgovora izjavio da je Bavarska već godinama zagovornik što bržeg ulaska Hrvatske u Europsku uniju te da se nada da će Europsko vijeće ministara na sastanku 17. prosinca utvrditi skori točan datum početka pregovora o punopravnom članstvu s Hrvatskom. On je također obećao da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi bila ispunjena želja Hrvatske da se s pregovorima započne što je prije moguće i to početkom sljedeće godine. Bavarski premijer je izjavio kako drži da Hrvatska dobro surađuje s Haaškim tribunalom te da se pitanje početka pregovora ne može povezivati s jednim slučajem. Predsjednik hrvatske vlade zahvalio se Stoiberu na podršci koju Bavarska pruža Hrvatskoj na putu u Europsku uniju te ga je tom prilikom pozvao da u prvoj polovici 2005. posjeti Hrvatsku, što je bavarski premijer i prihvatio.

ZAGREB

Hrvatska Vlada marljivo radi na pripremama za početak pregovora o pristupanju Europskoj uniji, navodi se u čestitki koju je ministar vanjskih poslova Miomir Žužul u petak poslao novom predsjedniku Europske komisije Jose Manuelu Barrosu i njegovim povjerenicima, priopćio je MVP. Žužul je poslao čestitke novom predsjedniku Europske komisije Jose Manuelu Barrosu, potpredsjednicima i svim povjerenicima Komisije kojima je Europski parlament na plenarnoj sjednici u četvrtak u Strasbourgu izglasao povjerenje i odobrio im petogodišnji mandat, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova. Žužul je izrazio nadu i uvjerenost u stalnu podršku Komisije hrvatskom članstvu u Uniji, budući da Europska komisija ima ključnu ulogu u tom procesu. "Republika Hrvatska želi imati udjela u daljnjem jačanju Europske unije i izgradnji bolje budućnosti za sve građane Europe", poručuje ministar u čestitki povjerenicima Europske komisije.

LJUBLJANA

Slovenska vlada u četvrtak je predložila pojednostavljeni postupak ratifikacije sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Hrvatske i Europske unije, javila je u petak slovenska agencija STA. Sporazum su već ratificirale sve stare članice EU-a, a na pojednostavljen postupak ratifikacije pristale su i sve nove članice, te Slovenija to čini kao zadnja. Prijedlog o pojednostavljenom postupku novim je članicama predložila Europska komisija i prema njemu u državama-članicama EU-a koje su u članstvo ušle ove godine za potvrđivanje SSP-a iz 2001. ne bi bio potreban parlamentarni postupak, nego bi bio dovoljan konsenzualni zaključak u Vijeću ministara Europske unije. STA navodi da su na takav pojednostavljeni postupak pristale sve nove članice, a slovenska je vlada jednak prijedlog uputila u novi parlament, odnosno vanjskopolitički odbor.

JERUZALEM

Izborna utrka za novog predsjednika Palestinske samouprave službeno počinje u subotu s početkom prijava kandidata, a Palestince više od nedostatka vremena prije izbora koji će se održati 9. veljače, zabrinjavaju problemi koje bi im Izrael mogao postaviti. "Osam tjedana je dovoljno. Najteže će biti sastaviti popis birača. Srećom počeli smo prije dva mjeseca zbog predviđenih općih izbora u proljeće i uskoro smo gotovi", kazao je glasnogovornik izbornog povjerenstva Ihab al-Bakri. Predsjednik palestinskog parlamenta Ravi Fatuh preuzeo je, sukladno palestinskom ustavu, dužnost predsjednika na rok od 60 dana nakon smrti Jasera Arafata, koji je preminuo 11. studenoga u bolnici Percy u blizini Pariza. Sredinom listopada 67 posto birača, odnosno milijun Palestinaca, bilo je upisano na biračke popise.

KIJEV

Kandidat ukrajinske oporbe na predsjedničkim izborima Viktor Juščenko izjavio je u petak da će povesti svoje pristaše na ulice ako vlasti pokušaju lažirati izbore i tako osigurati pobjedu njegova protivnika u drugom krugu izbora u nedjelju. "Ako budemo suočeni s prijevarom velikih razmjera povest ćemo ljude na ulice i braniti svoja prava", rekao je Juščenko koji se u drugom krugu izbora u nedjelju natječe s aktualnim premijerom Viktorom Janukovičem. Ta Juščenkova izjava posljednjeg dana kampanje dodatno je izazvala napetost pred izbore za koje mnogi analitičari govore da će odlučiti hoće li se post-sovjetska Ukrajina okrenuti prema Zapadu ili prema Rusiji. Juščenko, zagovornik postupnih koraka prema integraciji s Europom, pobijedio je u prvom krugu s neznatnom razlikom. Njegova protukandidata Janukoviča podržavaju ukrajinski predsjednik na odlasku Leonid Kučma i ruski predsjednik Vladimir Putin.

PRAG

Hladna fronta koja sa sobom nosi snijeg i snažne vjetrove nalazi se u petak iznad dijelova Češke Republike, izvijestio je u petak češki hidrometeorološki institut objavivši upozorenje o lošim vremenskim prilikama tijekom vikenda koje se odnosi na cijelu zemlju. Riječ je o hladnoj fronti koja je početkom tjedna zahvatila Njemačku i Dansku, a zbog nevremena koje je prouzročila u Poljskoj ondje je poginulo najmanje pet osoba. U Češkoj se za vikend očekuje vrlo hladno i vlažno vrijeme. U sjevernom planinskom dijelu zemlje već pušu vjetrovi brzinom od 112 km na sat, a prognostičari najavljuju njihovo jačanje.

RIM

Zbog četverosatnog štrajka kontrolora letenja u Italiji je u petak otkazano više od 300 letova. Talijanska zrakoplovna kompanija Alitalia je obznanila brisanje 172 letova, 78 nacionalnih i 94 međunarodna. Na milanskoj zrakoplovnoj luci Malpensi otkazano je 116 od ukupno 605 dnevnih letova. Otkazani su i letovi kompanija Air France, Lufthansa, Tap Air Portugal, British Airways i drugih. Štrajk, od 12 do 16 sati, sazvali su sindikati kontrolora letenja u znak prosvjeda zbog sporazuma vlade za stvaranje jedinog centra kontrole za srednju Europu čime se, kako kažu talijanski kontrolori, gubi suverenitet nad sjeverno-istočnim dijelom Italije.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙