Pozdravljajući sudionike skupa u ime hrvatske Vlade, koja je pokrovitelj konferencije, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić je istaknuo kako će upravo u trenutku održavanja konferencije zastupnici u Saboru raspravljati o Vladinom prijedlogu državnog proračuna za iduću godinu te projekcijama proračuna za 2006. te 2007. godinu.
U svjetlu dobivanja statusa kandidata te očekivanog početka pregovora za članstvo u Europskoj uniji, ti prijedlozi proračuna podrazumijevaju ekonomsku politiku koja bi trebala rezultirati prilagodbom zakonodavstva te konkurentnosti hrvatskog gospodarstva uvjetima tržišta EU.
To je dugoročan i težak posao, koji uključuje i temeljno restrukturiranje gospodarstva, koje Vlada niti želi niti može provesti bez pomoći znanstvene zajednice, a posebice ekonomskih stručnjaka s EIZ-a, zaključio je Vukelić čestitajući godišnjicu djelatnicima i suradnicima Ekonomskog instituta.
Program konferencije podijeljen je u sedam tematskih cjelina - razvoj, rast i ekonomske reforme; fiskalna politika, nezaposlenost i demografska kretanja; financijski sektor i monetarna politika; međunarodna razmjena i tokovi kapitala; inovacijski menadžment; konkurentnost i prostorno-ekonomska pitanja povezana s ujedinjenjem Europe. Posebnost je konferencije i zasebna sesija za mlade ekonomiste (mlađe od 30 godina) na kojoj se predstavlja šest radova.
U ime organizacijskog odbora konferencije Sandra Švaljek sa EIZ-a je istaknula kako je, osim u cilju obilježavanja godišnjice Instituta, konferencija organizirana i kako bi se na jednom mjestu mogli usporediti standardi istraživanja koje provode hrvatski znanstvenici s radovima kolega u svijetu.
U radu konferencije, naime, uz suradnike EIZ-a te zagrebačkog i riječkog ekonomskog fakulteta, sudjeluju i predstavnici srodnih institucija iz SAD-a, Njemačke, Rusije, Mađarske, Srbije i Crne Gore, Austrije, Velike Britanije, Poljske, Italije i Švicarske.
Ekonomski institut osnovan je 1939. i najstarija je institucija koja se bavi znanstvenoistraživačkim radom u području ekonomije u ovom dijelu Europe. Dio obilježavanja 65. obljetnice njegovog djelovanja je i zbornik radova 'Hrvatska na putu u EU', a poklapa se i sa jubilarnim brojevima dviju Institutovih publikacija - stotog broja časopisa Privredna kretanja i ekonomska politika, te petom obljetnicom i 20 brojem Croatian Economic Outlooka.