Svjetska banka ističe da su se zemlje poput Kine i Indije našle pod određenim pritiskom budući da su proteklih godina snažno kupovale američke državne obveznice, čija se vrijednost smanjila paralelno s padom vrijednosti dolara u proteklim mjesecima.
"Zemlje u razvoju mogle bi biti pogođene takvim razvojem događaja, budući da gube dio imovine", kazao je u razgovoru s novinarima Hans Timmer, manager skupine u Svjetskoj banci koja se bavi globalnim trendovima i prognozama razvoja.
Usprkos tome, malo je vjerojatno da će središnje banke hitno ili vrlo skoro prodati američke državne obveznice u svom vlasništvu budući da bi taj potez dodatno smanjio vrijednost preostalog dijela imovine u dolarima, prognozira Timmer. "U određenoj bi mjeri te zemlje mogle funkcionirati kao pokretačka snaga za klizanje dolara ako promijene svoju politiku. To je jedan od razloga zašto neće povlačiti brze poteze u smjeru iznenadne promjene politike". Tumači Timmer.
U izvješću Svjetske banke pod nazivom "Prognoze za svjetsko gospodarstvo u 2005." iznesen je zaključak da je pojačana kupovina američkih državnih obveznica kada je riječ o zemljama u razvoju pridonijela poboljšanju njihove vanjske financijske pozicije, no da je rezultirala gomilanjem velikih zaliha dolara koje sada imaju nerazmjerno veliki udio u njihovoj imovini".