"Formirali smo spis na temelju medijskih napisa o tom slučaju te provjeravamo činjenice koje se tamo navode. Zatražit ćemo i da nam tvrtka Pfizer dostavi rezultate do kojih je došla u svojoj internoj istrazi, a zatim ćemo, bude li za to osnova, angažirati policiju", izjavio je Bajić.
Zbog sumnje na korupciju u zagrebačkom uredu Pfizera, otkaze su dobili direktor predstavništva Zdenko Bučan i direktor Ureda za korporativne komunikacije Saša Šeparović, a tvrtku će u Hrvatskoj, kako je jučer priopćeno, privremeno zastupati poslovna direktorica za Balkan Christine Schellhorn.
Bučan, koji je u međuvremenu postao kandidat za mjesto gospodarskog savjetnika u generalnom konzulatu Hrvatske u New Yorku, izjavio je hrvatskim medijima kako je iznenađen otkazom budući da je osobno upozoravao na nepravilnosti u poslovanju tvrtke.
Mediji su u međuvremenu objavili da su dva liječnika iz KBC-a Zagreb - klinički farmakolog Igor Francetić i pedijatrijski endokrinolog Miroslav Domić primali redovite uplate na inozemne račune u Luksemburgu. Francetić je izjavio da je honorare dobivao od Pfizerove tvrtke Pharmacija za predavanja i seminare te pisanje stručnih mišljenja i recenzija.
U slučaj Pfizer uključio se i ministar zdravstva Andrija Hebrang uputivši inspekcije Ministarstva zdravstva u tri bolnice u kojima se obavljaju klinička ispitivanja Pfizerova lijeka za osteoporozu, zbog sumnje u legalnost plaćanja tih ispitivanja.
Zdravstvena inspekcija posjetit će bolnicu Sveti Duh, KB Dubrava i KBC Zagreb, kako bi utvrdila je li sve bilo zakonito te postoje li ugovori o provedbi kliničkih ispitivanja po kojima dio novca ide liječnicima, a dio bolnici.
Mediji navode kako je riječ o 3.000 dolara koje liječnici, odnosno ustanove dobivaju po pacijentu uključenom u kliničko ispitivanje.
Hebrang ističe da je propisivanje lijekova zbog osobne materijalne koristi liječnika za svaku osudu, a takvo ponašanje predstavlja kazneno djelo.