Visoku ocjenu za ubrzanje gospodarske tranzicije u godišnjem izvješću EBRD-a dobili su Rumunjska, Bugarska, Hrvatska i Kirgistan, navodi BBC. Međutim, nastavlja se u prilogu postaje, Willem Buiter ukazuje i da na zapadnom Balkanu postoje dvije zemlje koje su "žrtve specifičnih okolnosti", Bosna i Hercegovina i Srbija i Crna Gora.
Buiter je za postaju ocijenio da će "BiH morati uspostaviti funkcionalni državni aparat s punom kontrolom nad entitetima i neovisnom bazom za stjecanje prihoda", dok glede SCG-a napominje da su reformski procesi počeli tek prije četiri godine i da je došlo "razočaravajućeg usporavanja". "Puno vremena i političke energije u SCG-u je potrošeno na pitanje Ustava, odnose u državnoj zajednici i neriješeno pitanje statusa Kosova. Povrh toga postoje i žalosna podjela i osobno suparništvo unutar reformskih krugova što je sve oslabilo reformski pokret", ocijenio je Buiter za BBC.
Glede uređenja odnosa između Srbije i Crne Gore Buiter je istaknuo da "kakav god odnos bio među njima one moraju u središte pozornosti staviti realizaciju nužnih reformskih koraka".
Očito je da europska kompozicija odlazi, a jasno je i da će u njoj biti mjesta za hrvatski, bugarski i rumunjski vagon, ocjenjuje Buiter, prenosi postaja. "Nedvosmisleno je stavljeno do znanja i da druge zemlje jugoistoka Europe mogu biti kandidati za mjesto u tom vlaku ali prvo moraju realizirati ono što se do njih traži", istaknuo je Willem Buiter u razgovoru za BBC.