U ime Zajednice Božo Rudež je istaknuo kako zbog dramatičnog stanja, zapravo agonije hrvatske knjige, državnim ustanovama treba predočiti jasne zaključke o tome što treba učiniti kako bi se spasila knjiga. "Moramo se oduprijeti tržišnoj anarhiji, organizirati se i zaštititi hrvatsku knjigu", kazao je Rudež.
Predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Zdenko Ljevak istaknuo je kako je svrha tribine dogovoriti se što nakladnici sami mogu učiniti za spas hrvatske knjige, a za što trebaju tražiti pomoć.
Predsjedništvo Zajednice predlaže da se pitanje distribucije knjige riješi osnutkom zajedničkoga dioničkog društva, da se donesu poticajne mjere za hrvatske tiskare dodjelom povoljnijih zajmova, zatim utvrde opći uvjeti funkcioniranja hrvatskoga tržišta knjiga, donese nakladnički kodeks kojim bi se osim trgovačkih pitanja uredio odnos između nakladnika i autora, prevoditelja i lektora te da se donese zakon o knjizi.
Govoreći o pojavi jeftinih knjiga na kioscima, Josip Pavičić je upozorio na pozitivne, ali i na više negativnih posljedica, od nelojalne konkurencije, nedostupnosti tržišta pod jednakim uvjetima do preotimanja naslova s nakladničkih skladišta.
"Knjižare su sve praznije, njihov je promet ugrožen i manji je za 25 posto, ali i dalje pada", upozorio je Pavičić.
Po njegovoj ocjeni prijeko je potrebno zakonski urediti tržište knjige. "Ili svi na kioske ili nitko", rekao je, dodavši da vezanu trgovinu (novine i knjiga) ne dopušta sadašnje zakonodavstvo.
Ako je knjiga sastavni dio novina, na nju bi trebalo plaćati PDV, rečeno je na okruglom stolu te upozoreno na prodaju knjiga na kioskima i ulicama bez računa, što nakladnicima nije dopušteno. S tim u vezi zamjereno je Ministarstvu financija što ne reagira na te pojave.
Prijedlozi zaključaka bit će dostavljeni Godišnjoj skupštini Zajednice nakladnika i knjižara, koja će se održati sredinom prosinca.