"Ovo je prvi seminar o toj metodi mađarskog liječnika Andrasa Petoa koja se pokazala vrlo uspješnom u rehabilitaciji djece i odraslih s motoričkim oštećenjima", rekla je ravnateljica DV "Potočnica" Borka Rumiha. Na seminaru su, kako je rekla, okupljeni ljudi iz sustava obrazovanja, dvoje liječnika, predstavnici specijaliziranih ustanova, poput zagrebačkog Goljaka, i udruga osoba s invaliditetom.
Ravnateljica Rumiha je kazala da će se s Međunarodnim institutom Andras Peto u Budimpešti pokušati dogovoriti suradnja, tj. školovanje hrvatskih odgajatelja i liječnika koji bi tu metodu onda provodili i kod nas. Financijski bi tu suradnja omogućilo prvenstveno zagrebačko Poglavarstvo i Ministarstvo znanosti, sporta i obrazovanja, dodala je ravnateljica.
Roditelji djece s motoričkim oštećenjima za sada, osim u DV Potočnica, svoju djecu mogu upisati i u dječje vrtića Duga, Vladimir Nazor i Utrina.
Konduktivna metoda rehabilitacije temelji se na ideji da živčani sustav, usprkos oštećenju, i dalje posjeduje mogućnost stvaranja novih živčanih veza. Prema profesoru Petou, utemeljitelju metode, ta se sposobnost može pokrenuti pomoću dobro vođenog, aktivnog procesa učenja, od čega i dolazi naziv "konduktivna" metoda.
Profesor Andras Peto je razvio metodu koja je uspjela u onome u čemu nitko prije nije: srušiti barijere između života invalidnih osoba i zdravog društva. Svoj institut Peto je osnovao 1945. i vodio ga sve do smrti 1967. godine. Njegova metoda je postala poznata i priznata širom svijeta a u Mađarskoj svaka županija ima najmanje jedan takav institut (bolnicu ili obrazovnu ustanovu) gdje se skrbi o djeci i odraslima s motoričkim oštećenjima.
U akademskoj godini 2001/02 na Institutu se školovalo 192 mađarskih i 32 stranih studenata.