Ni Bush ni Kerry u slučaju pobjede vjerojatno neće mijenjati prevladavajuću američku politiku prema Balkanu koja predviđa da će balkanske zemlje postati mirne demokracije pridružene Europskoj uniji, piše Gordy no dodaje kako u slučaju da pobijedi Kerry i pokuša ponovno izgraditi mostove između SAD-a i EU-a "biti prekinuta najdraža igra balkanskih političara: dovođenje Amerikanaca i Europljana u sukob". Ako pobijedi Bush ova će se igra vjerojatno nastaviti, smatra Gordy.
Predstojeći američki izbori djelomice će odrediti i mogu li vlade Srbije i Hrvatske nastaviti koristiti pitanje ratnih zločina kako bi uspostavljale "ravnotežu" između SAD-a i EU-a, objašnjava Gordy i podsjeća da se Bush protivi Međunarodnom kaznenom sudu, te da je protivljenje njegove administracije međunarodnoj nadležnosti u slučajevima kršenja međunarodnog humanitarnog prava doprinijelo potkopavanju snage zahtjeva za suradnjom Haaškog suda za zločine na području bivše Jugoslavije. Kerry načelno podržava Međunarodni kazneni sud, ali je i on zagovarao reviziju Rimskog statuta na temelju kojeg je osnovan taj sud, dodaje Gordy.
Gordy napominje ocjenjuje i kako je slika dobro organiziranih nacionalnih dijaspora balkanskih zemalja u SAD-u koje lobiraju za svoje predstavnike u interesu svojih domovina velikim dijelom mit. Jedini sudionik ovogodišnjih predsjedničkih izbora koji ima korijene u jugoistočnoj Europi bio je Dennis Kucinich, no ni on nema običaj u svojim istupima isticati svoje hrvatske korijene, primjećuje Gordy.
Zajednice useljenika iz balkanskih zemalja minimalno su uključene u predsjedničke izbore, a većina njih na strani republikanaca, ocjenjuje Gordy i navodi kako, između ostalih, Bushu potporu pruža manje poznata organizacija "Serbian Americans for Bush-Cheney" na čijim se internet stranicama jedino može prepoznati ime novinara Srđana Trifkovića, jednog od nekadašnjih glasnogovornika ratnog čelništva bosanskih Srba.
Premda se Kerry u srpnju založio za neovisnost Kosova pretjerano je govoriti i o čvrstom bloku američkih Albanaca koji bi ga podržavao, nastavlja Gordy. Nema ni organiziranih skupina bosanskih muslimana koje bi podržavale nekog od kandidata, a američki se muslimani daju sve manju potporu republikancima, primjećuje Gordy te dodaje kako se ni američki Hrvati nisu vidljivo svrstali iza nekog od kandidata.
Gordy se osvrće i na Kuhnerov članak objavljen 25. listopada u Washington Timesu o odustajanju Washingtona od potpore Haaškom sudu ocjenjujući da postoji više razloga za skepsu prema Kuhnerovim tvrdnjama. Washington Times nije uobičajen izvor za prenošenje najava političkih poteza a washingtonski dužnosnik na čije se ocjene Kuhner poziva nije ovlašten za pitanje ratnih zločina, ističe Gordy uz ocjenu da je Kuhner, koji se zalaže za oslobađanje hrvatskog generala Ante Gotove od optužbi, vjerojatno list iskoristio kako bi pustio predizbornu glasinu.