Kineska narodna banka povećala je u četvrtak kamate za 0,27 postotnih bodova, na 5,58 posto, što je dosad najhrabriji potez u nastojanjima da se sedma po veličini nacionalna privreda u svijetu usmjeri na put sporijeg gospodarskog rasta.
Kineski zahuktali gospodarski rast zaista je usporio u proteklih nekoliko tromjesečja za redom nakon mjera kineske vlade uvedenih prošle godine. Usprkos tome, Kina je u trećem tromjesečju zabilježila visokih 9,1 posto gospodarskog rasta, a nije bilo ni znakova slabljenja inflacijskog pritiska.
Većina ekonomista i dalje očekuje da će kineska vlada ublažiti administrativne mjere za obuzdavanje kredita i ulaganja, koje su usporile gospodarski rast i izazvale kritike da izazivaju poremećaje u gospodarstvu. "Mislim da će utjecaj (rasta kamata) na gospodarstvo biti ograničen", kazao je u telefonskom razgovoru glasnogovornik središnje banke. "Podizanje kamata neće puno utjecati na tečajnu vrijednost juana".
"Politički potezi ne mogu sami po sebi promijeniti naše makroekonomske prognoze. I dalje očekujemo 8,4 posto rasta BDP-a i tri posto inflacije u 2005.", kazao je Jun Ma, ekonomist Deutsche Bank u Hong Kongu.
Očekuje se da će stopa gospodarskog rasta u 2004. iznositi oko devet posto i da će se potom sljedeće godine smanjiti na razinu između osam i devet posto.
"Utjecaj (porasta kamatnih stopa) na gospodarstvo, a time i na bankarstvo vjerojatno neće biti velik", kazao je ekonomist Merrill Lynch-a Alistair Scarff. "Administrativne mjere usmjerene na usporavanje naglog rasta gospodarstva nisu polučile željeni efekt iako je rast kredita osjetno smanjen", napominje Scarff.
U četvrtak su, kao reakcija na podizanje kamatnih stopa u Kini, na svjetskim tržištima pale cijene nafte i dionica rudarskih kompanija te proizvođača sirovina, zbog zabrinutosti da bi kineska nastojanja usporavanja zahuktalog rasta mogla utjecati na slabljenje snažne potražnje te zemlje za prirodnim resursima.