Ta je treća najveća svjetska naftna kompanija objavila i da je započela pregledavati rezerve u visini dodatnih 900 milijuna barela nafte i plina nakon sveobuhvatne revizije, potaknuvši strahove od mogućih daljnjih snižavanja rezervi.
Najava udruživanja uslijedila je nakon pritisaka nekih ulagača koji su kritizirali dvo-čelnu strukturu za nedovoljnu transparentnost i pouzdanost te doprinošenje skandalu koji je izbio u siječnju, kada je tvrtka objavila da je uknjižila za petinu više rezerve nafte i plina.
Shell je trenutno u 60-postotnom vlasništvu Royal Dutch Petroleum Company i u 40-postotnom Shell Transport and Trading Company.
Pojedini analitičari drže da je takva struktura također priječila Shell od donošenja strateških odluka, poput sporazuma o golemim preuzimanjima koje su posljednjih godina poduzimali njegovi glavni rivali British Petroleum (BP) i Exxon Mobil.
Po podacima tvrtke o rezultatima poslovanja u trećem ovogodišnjem tromjesečju, neto dobit iznosila je nešto iznad 4,4 milijardi dolara.