FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 15,30 SATI

Autor: ;dvla;
ZAGREB, 27. listopada 2004.(Hina) - Donosimo pregled važnijih događajado 15,30 sati.
ZAGREB, 27. listopada 2004.(Hina) - Donosimo pregled važnijih događaja do 15,30 sati.

ZAGREB

Hrvatska na svom putu u Europsku uniju može biti uvjerena u punu potporu Austrije, koja se zalaže da pregovori oko članstva počnu sljedeće godine, ali i da se vode stručno, rekao je u srijedu u Zagrebu austrijski predsjednik Heinz Fischer. Fischer je to rekao u izjavi za novinare nakon razgovora s predsjednikom Republike Stjepanom Mesićem, na čiji poziv boravi u jednodnevnom službenom posjetu Hrvatskoj tijekom kojeg će se još sastati s premijerom Ivom Sanaderom i predsjednikom Sabora Vladimirom Šeksom. "Predsjednik Mesić, ali i cjelokupno stanovništvo Hrvatske, mogu biti uvjereni da će Austrija dati punu podršku Hrvatskoj na putu u EU i zalaže se za to da pregovori počnu sljedeće godine, ali i da se oni vode stručno, kako bi se ostvarili zacrtani ciljevi za Hrvatsku", rekao je Fischer u zajedničkoj izjavi za novinare s Mesićem. Što se bilateralnih odnosa tiče, Fischer i Mesić ustanovili su da se oni oduvijek zasnivaju na europskom, prijateljskom duhu, najavivši to i ubuduće. Fischer je podsjetio kako značajan dio stranih ulaganja u Hrvatsku dolazi iz Austrije, "što je dobro za obje zemlje".

ZAGREB

Austrijski predsjednik Heinz Fischer rekao je u srijedu u Zagrebu kako je njegova izjava o tome da bi bio voljan arbitrirati između Hrvatske i Slovenije oko pograničnog problema u Savudrijskoj vali/Piranskom zaljevu pogrešno protumačena te da njegova arbitraža ne dolazi u obzir. "Mislim da je riječ o tome kako je moja izjava bila pogrešno shvaćena", rekao je Fischer, odgovarajući na novinarska pitanja nakon razgovora s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Razgovor s novinarkom prije nekoliko dana, kako je rekao, bio je općenit, pri čemu je on naglasio kako "Austrija ima vrlo dobre odnose i s Hrvatskom i sa Slovenijom" ali da "nema razgovora" o tome da se on upušta u ulogu arbitra. "Rekao sam kako će Austrija svakako podržati rješavanje pitanja između Slovenije i Hrvatske, ali nema govora o ulozi arbitra", rekao je austrijski predsjednik. Predsjednik Mesić je rekao kako su odnosi Hrvatske i Slovenije dobri i kako dvije zemlje dobro surađuju u gospodarstvu. "Problema ima i to uglavnom s granicom, ali su ta pitanja rješiva", rekao je hrvatski predsjednik.

ZAGREB

Dvama sastancima u utorak i srijedu u Bruxellesu između predstavnika Hrvatske i EU-a praktički je započet proces analitičkog pregleda hrvatskog zakonodavstva (prescreening). Redoviti sastanci Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo i Pododbora za trgovinu, čelik i proizvode od željeza, carine i poreze održani su u utorak i srijedu u Bruxellesu u okviru Privremenog sporazuma između Hrvatske i EU-a, priopćilo je Ministarstvo europskih integracija. "Osim uobičajenog pregleda međusobne trgovine u navedenim područjima, te rasprave o pojedinim aktualnim pitanjima od interesa, ovi sastanci označili su u praksi početak analitičkog pregleda postojećeg zakonodavstva Republike Hrvatske te administrativnog i institucionalnog kapaciteta za njihovu provedbu (tzv. prescreening), u cilju što kvalitetnije pripreme za pregovore", kaže se u priopćenju Ministarstva.

STRASBOURG

Budući predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso zatražio je odgodu glasovanja u Europskom parlamentu o svom prijedlogu sastava Komisije kako bi izbjegao mogućnost da nova Komisija ne dobije potvrdu. Barroso je šefu socijalističke frakcije u Parlamentu Martinu Schulzu, čijih je 200 zastupnika zatražilo da se zamijeni kontroverzni kandadat za povjerenika Roco Buttiglione, rekao da će zatražiti odgodu glasovanja o svojoj ekipi kako bi pripremio promjene u njezinu sastavu, rekao je glasnogovornik socijalističke frakcije Enda McKay. Barroso se odlučio na taj korak nakon što je zaključio da ne može dobiti dovoljan broj glasova u Parlamentu ako ne zamijeni Roca Buttiglionea, kojeg su mnogi zastupnici napali zbog njegovih stajališta o homeseksualnosti i braku. Schulz je rekao da će prihvatiti odgodu glasovanja o novoj Komisiji od mjesec dana. Zbog te odgode EU ulazi u političku krizu dva dana prije svečanog potpisivanja prvog europskog ustava u Rimu.

BRUXELLES

Nema vremenskog roka koji bi ograničio ostanak Europske komisije Romana Prodija na dužnosti nakon odluke njegova nasljednika da povuče predloženi sastav nove Komisije, izjavio je u srijedu glasnogovornik Europske komisije. "Nema ograničenja", rekao je Reijo Kemppinen novinarima i dodao je da Prodijevu Komisiju ne bi bilo pravilno nazvati "obnašateljem dužnosti" jer sporazumi EU-a ne priznaju takav termin. On je rekao da je Prodijeva Komisija spremna raditi svoj posao kako bi osigurala kontinuitet, ali da se u ovoj fazi ne zna koliko dugo će biti na dužnosti. Prije je Jose Manuel Barroso, mandatar nove Komisije, povukao predloženi sastav tog tijela kako bi izbjegao ponižavajuće odbijanje u Europskom parlamentu.

RAMALLAH

Liječnici palestinskog čelnika Jasera Arafata isključili su mogućnost da on boluje od raka nakon što su dobili rezultate najnovijih pretraga krvi, doznaje se u srijedu iz izvora u Arafatovu lječničkom timu. Dijagnoza je objavljena dan nakon što je jedan bolnički dužnosnik kazao da Arafat ima velik žučni kamenac. Žučni kamenac, iako jako bolan, nije opasan za život i lako ga se liječi, rekao je dužnosnik. Član Arafatova lječničkog tima rekao je u srijedu da krvne pretrage nisu ukazale na rak.

TEL AVIV

Izraelski premijer Ariel Sharon možda je postigao pobjedu kada je Knesset u utorak navečer podržao njegov plan o povlačenju iz Gaze, no bitka oko te inicijative daleko je od dobivene, ističu u srijedu izraelski analitičari. Sharon sada mora riješiti sve glasnije pozive za sazivanjem nacionalnog referenduma o tom pitanju ili će mu se krhka koalicija u potpunosti raspasti, a s njome i svi izgledi za provedbu povlačenja. Nacionalna vjerska stranka (NRP), uz potporu četvorice ministara Likuda, postavila je Sharonu ultimatum da u roku dva tjedna pristane na referendum zaprijetivši u suprotnom ostavkom. Sharon zasad odbija popustiti.

KARTUM/NAIROBI

Sudanska je vlada odobrila razmještanje nekoliko tisuća afričkih vojnika u sklopu mirovne misije u regiji Darfur, kazao je u srijedu sudanski ministar vanjskih poslova Mustafa Osman Ismail. Međutim, službeni Kartum želi zadržati pravo na okončanje misije u bilo kojem trenutku, rekao je Ismail, dodavši kako bi razmještanje oko 3500 vojnika trebalo trajati najviše godinu dana. Misija će osiguravati isporuku humanitarne pomoći i pratiti prekid vatre u Darfuru, dodao je sudanski ministar vanjskih poslova.

GAZA

Palestinski radikalni pokret Hamas ocijenio je u srijedu da bi jednostrano izraelsko povlačenje iz pojasa Gaze, koje je u utorak odobrio Knesset, bila pobjeda za palestinski pokret otpora. "Povlačenje neprijatelja iz pojasa Gaze ostvarenje je za naš narod, njegovu Intifadu i njegov hrabri pokret otpora", kazao je glasnogovornik Hamasa u Gazi Moushir Al-Masri. "Hamas gleda na povlačenje neprijatelja kao na korak prema oslobađanju ostatka palestinskog teritorija. Činjenica da je riječ o jednostranom povlačenju znači da će neprijatelj otići s našeg teritorija, a da to ne podrazumijeva političke i sigurnosne obveze Palestinaca", dodao je.

PARIS

Europska unija mora stvarno i duboko podržati izbor zemalja Zapadnog Balkana da postanu njezine punopravne članice, ocijenio je francuski ministar vanjskih poslova Michel Barnier u članku za francuski dnevnik La Croix od srijede. Barnier je 15. listopada u Ohridu bio europski sudionik prvog neformalnog susreta ministara vanjskih poslova zapadnog Balkana (idući se planira u albanskoj Tirani opet uz sudjelovanje ministra neke od ključnih zemalja EU), pokrenutih na inicijativu šefova diplomacija Hrvatske, Makedonije i Albanije radi unapređenja suradnje u regiji i procesu pridruživanja EU i NATO-u. Ohridski sastanak koji je okupio predstavnike Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore te Makedonije, protekao je sav u razgovorima o budućnosti u EU, piše Barnier ocjenjujući da su rečene zemlje "zrele za to".

TEHERAN

Iranska nuklearna elektrana na tešku vodu, koja bi zemlji mogla omogućiti pristup materijalu za izradu atomske bombe, blizu je dovršetka, rekao je u srijedu jedan iranski dužnosnik. Nuklearna elektrana Arak u središnjem Iranu jedna je od nekoliko za koje se EU nada da će ih Teheran zatvoriti. "Dvije od triju glavnih jedinica u operativnom su stanju", rekao je Manušehr Madadi, voditelj istraživanja i razvoja u Araku.

WASHINGTON

Američko-europska sonda Cassini-Huygens poslala je u utorak navečer prve slike Titana nakon dosad najbližeg leta oko tog Saturnova satelita, objavila je Američka svemirska agencija (NASA). Prve od ukupno 500 snimljenih slika stigle su na Zemlju u Madrid u 01,25 sati u srijedu, objavila je NASA. Za put od 2,1 milijardu kilometara, koliko dijeli sondu od Madrida, signalu s fotografijama Titana bilo je potrebno jedan sat i 14 minuta, prenosi AFP. U utorak poslije podne sonda Cassini približila se Titanu na oko 1200 kilometara i "gotovo dotaknula rubove njegove atmosfere" brzinom od 21.800 kilometara na sat. Sonda Cassini-Hygens ušla je u Saturnovu orbitu 30. lipnja prošle godine nakon puta koji je trajao sedam godina i prva je kojoj je to uspjelo.

PEKING

Najmanje osam osoba umrlo je od bubonske kuge na sjeverozapadu Kine, ali vlasti tvrde da je situacija pod kontrolom, javila je u srijedu agencija Nova Kina. Ukupno 19 osoba u pokrajini Qinghai, na tibetanskoj zaravni, zarazilo se bolešću, a jedanaest ih je izliječeno, istaknula je službena agencija. Većina bolesnika, o kojima se zna od početka listopada, zaraženi su jer su lovili ili jeli svisce. "Bubonska kuga pojavljuje se s vremena na vrijeme u Kini i drugim dijelovima svijeta", kazao je glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije u Kini Roy Wadia.

(Hina) xdv ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙