Nove brojke pokazuju da će rat za Sjedinjene Države biti mnogo skuplji i trajati dulje nego što je Bushova administracija u početku najavljivala.
List piše, pozivajući se na neimenovanog dužnosnika Pentagona, da će uz pretpostavku da će u Iraku ostati oko 130.000 američkih vojnika, samo za američku vojsku konačni račun iznositi ugrubo 70 milijardi dolara.
Američka kopnena vojska će tražiti 30 milijardi dolara za borbene aktivnosti u Iraku uz novih 6 milijardi dolara za obnovu opreme koja se više troši ili uništava zbog intenzivnih borbi, piše list.
Povrh vojnih troškova treba računati i na financijske zahtjeve State Departmenta za izgradnju i operacije američkog veleposlanstva u Bagdadu kao i račun američke obavještajne službe CIA, za koje se očekuje da budu poveliki.
Irački rat se pokazao skuplji nego što se očekivalo zbog neočekivano snažnog otpora pobunjenika u Iraku koji primorava SAD da u zemlji drži daleko veći broj vojnika nego je planirao.
Krajem napada na Irak u proljeće 2003. Pentagon je očekivao da će moći do kraja godine svesti okupacijske snage na 50.000 vojnika ili manje. Umjesto toga sada ima oko 130.000 vojnika i oko 20.000 civila pod ugovorom.
Ekonomist s američkog Sveučilišta Yale William Nordhaus procijenio je da je uzimajući u obzir inflaciju Prvi svjetski rat Sjedinjene Države stajao ispod 200 milijardi dolara. Vijetnamski rat stajao je oko 500 milijardi dolara dok bi rat u Iraku mogao dosegnuti polovicu te brojke sljedeće jeseni, dvije i pol godine nakon početka.