Franks se usprotivio ponovljenim Kerryevim tvrdnjama da su američke snage krajem 2001. opkolile bin Ladena u Tora Bori i dopustile mu da pobjegne jer su prepustile posao hvatanja afganistanskim ratnim vođama.
"Kao zapovjednik savezničkih snaga na Bliskom istoku bio sam odgovoran za operacije u Tora Bori i mogu reći da senatorovo shvaćanje događaja ne odgovara stvarnosti", rekao je Franks u komentaru objavljenom u utorak u listu The New York Times.
Senator Kerry u svojim predizbornim nastupima često optužuje predsjednika Georgea W. Busha da je usmjeravajući pozornost na Irak i prije napada na tu zemlju u ožujku 2003. zanemario borbu protiv terorista i hvatanje Osame bin Ladena.
"Ne znamo do današnjeg dana da li je bin Laden bio u Tora Bori u prosincu 2001.", rekao je Franks dodajući kako su neki obavještajni izvori ukazivali da je bio, drugi da je u to vrijeme boravio u Pakistanu, a neki u Kašmiru.
"Tora Bora je bila krcata talibanima i operativcima al Qaide, ali bin Laden nikad nije bio u našem dohvatu", napisao je on.
Franks, koji podržava predsjednika Busha za ponovni izbor 2. studenoga, ustvrdio je da SAD nije prepustio vojnu akciju u planinskom području Tora Bore afganistanskim ratnim vođama nego se na njih uvelike oslanjao zbog poznavanja terena uz angažiranje američkih i drugih specijalnih snaga.
On je također ustvrdio da predsjednik Bush nije odvratio pozornost od Osame bin Ladena i da je borba protiv terorizma globalni napor koji se ne može razdvojiti na odvojene i nepovezane ratove, jedan u Afganistanu i drugi u Iraku.
Franks je rekao da je dok je planiran rat u Iraku, Afganistan ostao u središtu pozornosti te da ni pažnja niti vojne snage nisu skrenute od Afganistana prema Iraku. Prema njegovim riječima SAD je u Afganistanu imao oko 9.500 vojnika kada je započela iračka operacija, a kada su okončane glavne operacije u Iraku više od 10.000 vojnika.