Povjerenstvo utemeljeno na osnovu odluke Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine kojemu su tužbu protiv vlasti srpskog entiteta podnijele obitelji nestalih srebreničkih Bošnjaka tražeći informaciju o njihovoj sudbini, imalo je rok do 15. listopada dovršiti cjelokupno izvješće.
Predsjednik povjerenstva Milan Bogdanić potvrdio je da je posao završen i da je dokument koji sadrži podatke o nestalima proslijeđen vladi na razmatranje, no nije želio reći o kolikoj se brojci radi.
Jedino je bošnjački član povjerenstva Smail Čekić ranije izjavio kako je riječ o "više od sedam tisuća" imena. On je pojasnio da je riječ o vrlo preciznim podacima jer postoje precizna imena žrtava, matični brojevi i opis okolnosti i mjesta nestanka.
Prema navodima "Oslobođenja", utvrđeno je da je u razdoblju od 10. do 19. srpnja 1995. godine na području Srebrenice koja je tada bila pod formalnom zaštitom Ujedinjenih naroda nestalo 7.793 osoba. Nakon 19. srpnja kada je završena okupacija Srebrenice nestalo je još 938 osoba.
Vlada Republike Srpske uskoro bi se trebala očitovati o izvješću o Srebrenici a nakon toga ga proslijediti Komisiji za ljudska prava Ustavnog suda BiH koji će donijeti konačnu odluku o njegovoj prihvatljivosti.
Predsjednik Povjerenstva za nestale osobe Federacije BiH Amor Mašović ocijenio je da je izvjesno da će izvješće o Srebrenici potvrditi kako je tamo počinjen genocid.
To će istodbno biti pravna osnova obiteljima nestalih Srebreničana za podnošenje tužbe protiv Republike Srpske.