HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 9.894,82 10.002,33
Tokyo/NIKKEI 10.982,95 11.034,29
London/FTSE-100 4.614,80 4.629,40
Frankfurt/DAX 30 3.904,26 3.940,46
--------------------------------------------------
Istraga pokrenuta zbog navodne prijevare u osiguravateljskoj industriji te nove rekordne cijene nafte razlozi su oštrog pada cijena dionica u četvrtak na američkim burzama.
Njujorški Dow Jones indeks spustio se za nešto više od jedan posto, na 9.894 boda. Tehnološki Nasdaq oslabio je 0,9 posto, na 1.903 boda.
Njujorški državni odvjetnik Eliot Spitzer pokrenuo je tužbu protiv osiguravateljskog brokera Marsch&McLennana, jer je usmjeravao neke svoje klijente određenim osiguravateljima u zamjenu za novac. Tužba, kojom je ta tvrtka optužena za navodnu manipulaciju, rasteže se od kraja 1990-ih, te ima implikacije i na ostale osiguravateljske kompanije, uključujući i blue chip tvrtku American International Group, kojoj je dionica potonula za 10 posto. Dionica Marscha spustila se čak 24 posto.
Cijene dionica bile su pogođene i još jednim skokom cijena nafte na rekordnih gotovo 55 dolara za barel, pojačavši pritisak na korporativne zarade. "Euforija od prije dva dana kada je cijena barela potonula za jedan dolar sada je ustupila mjesto rezignaciji zbog činjenice da nafta neće tako skoro pojeftiniti, a to plaši većinu ulagača", kazao je Mike Driscoll, direktor pri Bear Stearnsu.
Razočaranje na tržištu potaknuli su i novi gospodarski pokazatelji. Američki trgovinski deficit dosegnuo je u kolovozu gotovo rekordnu razinu uslijed snažnog rasta cijena nafte te rekordnog uvoza iz Kine. Broj novih nezaposlenih, pak, protekloga je tjedna porastao na 352.000, više od očekivanja.
Među ostalim značajnijim gubitnicama bila je i dionica General Motorsa, oslabivši za šest posto, budući je taj najveći svjetski proizvođač vozila izvijestio o nižoj tromjesečnoj dobiti nego se očekivalo. Dionica Citigroupa, najveće svjetske financijske institucije, pojeftinila je jedan posto, jer je objavila nešto niže prihode u trećem tromjesečju nego su analitičari na Wall Streetu očekivali.
Na europskim burzama cijene dionica završile su na najnižim razinama u zadnja dva tjedna, pritisnute skupim energentima i razočaravajućom dobiti švicarske farmaceutske kompanije Roche i General Motorsa. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,12 posto, na 4.629 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,9 posto, na 3.940 bodova.
Dionice europskih osiguravatelja, pogođene viješću o pokretanju američke tužbe zbog navodne prijevare u osiguravateljskoj industriji, te razočaravajući rezultati poslovanja švedskog maloprodajnog lanca Hennes& Mauritz najveći su razlozi današnjeg pada europskih burzovnih indeksa.
Do podneva je londonski Ftse indeks pao za 0,32 posto, na 4.614 bodova. Frankfurtski DAX indeks potonuo je oko 0,9 posto, na 3.904 boda.
Osiguravateljski sektor zabilježio je pad cijena dionica na najniže razine u zadnja dva tjedna nakon što je njujorški državni odvjetnik Eliot Spitzer podigao tužbu protiv Marsh&McLennana, najvećeg svjetskog osiguravateljskog brokera, zbog navodnog upućivanja klijenata određenim osiguravateljima u zamjenu za unosne novčane isplate.
Tužba, koja kaže da se manipulacije javljaju od kraja 1990-ih, obuhvatila je niz američkih osiguravatelja poput Munich Re-a. Trgovci kažu da postoji zabrinutost među ulagačima da su umiješani ostali veliki europski osiguravatelji. Dionice Munich Re-a potonule su pet posto, a njegovih rivala Zuerich Financiala i Swiss Re-a za po četiri posto.
"Tržišni sudionici misle da bi ovo mogao biti tek početak velikog financijskog skandala u kojem bi mogli biti umiješani drugi osiguravateljski brokeri, uz Marsha&McLennana, te drugi osiguravatelji, a takve sumnje mogle bi imati trajni negativni utjecaj na čitav sektor", kazao je jedan trgovac.
Loše vijesti stigle su danas iz švedskog maloprodajnog lanca Hennes & Mauritza, koji je izvijestio o manjem od očekivanja porastu prodaje u rujnu, u visini 10 posto, što je srušilo cijene njegovih dionica za 3,6 posto.
Cijene nafte, koje se kreću blizu 55 dolara za barel na američkom tržištu, kvare raspoloženje ulagača zbog zabrinutosti da bi rastuće cijene energenata mogle pogoditi osobnu potrošnju i zarade kompanija.
Indeks Tokijske burze Nikkei danas je oslabio 0,46 posto, na 10.982 boda.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2390 1,2402 1,2336
Euro/JPY 135,75 135,91 135,63
USD/JPY 109,54 109,69 109,45
-------------------------------------------------
Tečaj dolara oslabio je danas na deviznim tržištima, pri čemu je najviše potonuo prema švicarskom franku, uoči novih američkih pokazatelja za koje analitičari drže da će potvrditi nervozu ulagača u pogledu održivosti gospodarskog rasta.
Dolar je tako oslabio 0,4 posto prema švicarskom franku, pa stoji 1,2442 franaka, što je njegova najniža razina u zadnja dva mjeseca. Oslabio je i 0,3 posto prema euru, koji stoji 1,239 dolara, a tijekom trgovanja dosegnuo je i 1,2411 dolara.
Rastuće cijene nafte i vijesti o porastu američkog trgovinskog manjka ojačali su ovoga tjedna zabrinutosti ulagača oko situacije u kojem se nalazi to najveće svjetsko gospodarstvo te oko brzine daljnjeg rasta američkih kamatnih stopa. Nestrpljivo se sada očekuju podaci o prometu u maloprodaji i industrijskoj proizvodnji u rujnu.
"Raste pesimizam oko američkog gospodarstva, te postoji opasnost da euro u slučaju loših američkih pokazatelja premaši gornju granicu raspona u kojem se već mjesecima kreće", kazao je Lee Ferridge, strateg Rabobanke.
Visoke cijene nafte pogađaju i japansku valutu, obzirom na ovisnost Japana o uvoznoj nafti. Jen je tako danas oslabio 0,1 posto prema dolaru, na 109,5 jena za dolar. Potonuo je i 0,3 posto u odnosu na euro, koji stoji 135,8 jena.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
14.10. USLIB 1,83 1,87 2,07 2,21
14.10. EULIB 2,07 2,08 2,15 2,19
----------------------------------------------------