"Marijanova je knjiga kamen temeljac vojne historiografije o Domovinskom ratu", rekao je Radelić i dodao kako je autor uložio puno truda za pronalaženje potrebne literature.
"Kao dobar poznavatelj vojne prakse i teorije, autor donosi zaključke o ratnim operacijama, rekao je Barić i dodao kako Marijan pokazuje posebnu strast u traganju za izvorima i građom.
Knjiga pomaže razumijevanju Domovinskoga rata, napomenuo je Marijan i dodao kako je 1991. bila ključna ratna godina.
"Za izradbu ove studije bio mi je dostupan dio hrvatskih izvora, uglavnom vojnih, koji su pospremljeni u Središnjem vojnom arhivu MORH-a", piše Marijan u uvodu svoje knjige i dodaje kako je djelovanje JNA pokušao rasvijetliti na dosta skromnom materijalu do kojeg je bilo moguće doći.
"Prošlo je više od deset godina od bitke za Vukovar, a ona je i dalje nejasan i nedefiniran događaj suvremene hrvatske povijesti", piše autor u predgovoru knjige i dodaje kako je Vukovar u vrijeme kad ga je okružila i opsjedala JNA postao spontani simbol i znak svehrvatskoga otpora.
Njegovu su obranu pratili stalni prijepori o volji hrvatskoga vrhovništva da da doprinos njegovoj obrani, napominje Marijan i dodaje kako je neutemeljenu tvrdnju o izdanom gradu tijek vremena betonirao u neupitnu istinu.
Knjiga "Bitka za Vukovar" (337 str.) obrađuje na temelju izvorne arhivske građe u 53 poglavlja pripreme za rat, njegov početak, srpske pripreme za osvajanje Vukovara, pripreme za obranu grada, borbena djelovanja, pad pojedinih uporišnih točaka, uzorke pada Vukovara te gubitke i posljedice tog vojnog pothvata.
Davor Marijan (1966.) radi u Hrvatskom institutu za povijest. Proučava vojnu povijest i pitanja ratovodstva. Ranije je objavio dvije knjige među kojima je i knjigu "Borbe za Kupres 1942. godine"