Znanstvenici s londonskog University Collegea ustanovili su da osobe koje govore dva jezika imaju više sive tvari u području mozga koje je zaduženo za govor. Što prije počnu učiti drugi jezik, područje sive tvari se povećava.
"Siva tvar u tom dijelu mozga povećava se kod osoba koje uče drugi jezik, što je posebno uočljivo kod djece", rekao je neurolog Andrea Mechelli s londonskog University Collegea. Učenje stranog jezika nakon 35. godine života također povećava sivu tvar u mozgu istodobno mijenjajući njegovu anatomiju, no u puno manjoj mjeri nego kod djece.
"Dakle, bolje je rano početi učiti strani jezik, jer je u tom slučaju jednostavnija prilagodba mozga na nove jezike, budući da se mijenja i struktura tog organa", objasnio je Mechelli.
Mechelli i njegovi suradnici usporedili su površinu sive tvari u mozgu 25 osoba koje su govorile jedan jezik, zatim kod 25 djece u dobi do 5 godina koja su učila još jedan jezik i kod 33 odrasle osobe koje su u kasnijoj životnoj dobi počele učiti drugi jezik. Svim dobrovoljcima materinji je jezik bio engleski. Kod dvojezične djece siva tvar u dijelu mozga za govor veća je nego kod osoba koje znaju samo jedan jezik ili kod dvojezičnih osoba koje su drugi jezik počele učiti između 10. i 15. godine ili kasnije.
Siva tvar u mozgu sastavljena je od moždanih stanica ili neurona. Znastvenici još nisu uspjeli otkriti mijenja li se kod dvojezične djece veličina moždanih stanica, njihov broj ili se one povezuju.