"Pristupiti PETTEP-u nije samo pitanje ugleda već privilegija koja omogućuje Hrvatskoj prisutnost samom izvoru informacija i međunarodnih strategija razvoja elektronske trgovine, elektronskog potpisa i zaštite informacija", rekao je Kovačić na konferenciji za novinare u Vladi RH.
U projektu koji predvodi vodeća svjetska stručnjakinja u području zaštite podataka Ann Cavoukian iz kanadske regije Ontario sudjeluju znanstvenici iz Njemačke, Nizozemske, Švedske i Italije, a od danas i Hrvatske, zahvaljujući suradnji Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku s Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva i Financijskom agencijom (Fina).
Osim ubrzanja procesa informatizacije državne uprave i podizanja kvalitete usluga građanima, uključivanjem Hrvatske u izradu mehanizama koji bi povećali povjerenje u elektronski način poslovanja (e-commerce) olakšat će se i izvoz domaćim tvrtkama odnosno proširiti njihova ponuda na svjetskom tržištu, istaknuto je na konferenciji za novinare.
Za to je nužna usuglašenost s direktivama o zaštiti privatnosti podataka EU te, rečeno je i istaknuto da u Hrvatskoj već postoji određena zakonska regulativa vezana uz to: od zakona o zaštiti osobnih podataka i zakona o telekomunikacijama do zakona o elektroničkom potpisu.
Direktor u Fini Damir Gojmerac je naglasio da je Fina i dosad bila vrlo aktivna u procesu razvoja e-Hrvatske jer kao "elektronička knjižnica hrvatskog gospodarstva" zahtijeva visoke standarde zaštite podataka.
Viši savjetnik za politiku i tehnologiju povjerenika za zaštitu podataka regije Ontario Mike Gurski podržao je ulazak Hrvatske u PETTEP jer za to ima sve preduvjete.
Na konferenciji za novinare bila je i kanadska veleposlanica Stefanie Beck.