Studija izvedivosti mogla bi biti gotova u proljeće sljedeće godine, a u njoj bi se trebala naći analiza sposobnosti te zemlje da pregovara i ispuni dalekosežne političke i gospodarske obveze koje proizlaze iz SSP-a.
Komisija se odlučila na taj potez nakon što je Vijeće podržalo "pristup na dva kolosijeka" prema Srbiji i Crnoj Gori. Taj pristup znači da će se zasebno razgovarati s dvjema sastavnicama te državne zajednice o onim pitanjima u kojima vode različitu politiku, poput trgovine i gospodarske politike, a sa središnjim organima o pitanjima iz njihove nadležnosti, poput međunarodnih političkih obveza i ljudskih prava.
"Drago mi što smo napokon u poziciji da krenemo naprijed sa Srbijom i Crnom Gorom nakon dugih odgađanja zbog unutarnjih nesuglasica u toj zemlji. Ponudili smo 'pristup na dva kolosjeka' za dijelove Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, jer ne želimo da Srbija i Crna Gora zaostane za svojim susjedima", rekao je Patten.
Bude li studija izvedivosti pozitivna, Komisija će moći predložiti Vijeću da se započne s pregovorima za sklapanje SSP-a s tom državnom zajednicom.
Srbija i Crna Gora su najviše zaostale unutar Procesa stabilizacije i pridruživanja, koje je EU namijenila za pet država jugoistočne Europe.
Europska komisija je početkom ove godine zamrznula rad na studiji izvedivosti za Srbiju i Crnu Goru.