FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sumnje u nastavak zaoštravanja monetarnih politika

Autor: ;scvi;
LONDON, 10. listopada 2004. (Hina) - Devizna tržišta prošloga je tjednapreplavilo razočaranje novim američkim podacima o zaposlenosti urujnu, koji su doveli u pitanje snagu američkog gospodarskog oporavka.Jačaju sumnje oko nastavka očekivanog zaoštravanja monetarne politikei u SAD-u, i u eurozoni i u Britaniji.
LONDON, 10. listopada 2004. (Hina) - Devizna tržišta prošloga je tjedna preplavilo razočaranje novim američkim podacima o zaposlenosti u rujnu, koji su doveli u pitanje snagu američkog gospodarskog oporavka. Jačaju sumnje oko nastavka očekivanog zaoštravanja monetarne politike i u SAD-u, i u eurozoni i u Britaniji.

Unatoč pozitivnim izjavama dužnosnika američke središnje banke Fed koje upućuju na zaključak da će zaoštravanje monetarne politike u SAD-u biti nastavljeno, dolar nije nastavio bilježiti dobitke prema euru, budući ulagači oklijevaju s njegovim kupovinama. Novi podaci o zaposlenosti pokazuju rast broja novih radnih mjesta rujnu za svega 96.000, umjesto očekivanih 148.000, što je pojačalo zabrinutosti da se najveće svjetsko gospodarstvo još nije potpuno oporavilo od usporavanja koje ga je zadesilo u lipnju.

Tečaj dolara tako je protekli tjedan završio na 1,2409 eura, gotovo isto kao i u tjednu ranije, iako je tijekom tjedna bio u mnogo boljoj poziciji, budući su pozitivna očekivanja podatka o zaposlenosti njegov tečaj ojačala do 1,2276 dolara za euro. Istodobno, prema jenu američka valuta potonula je za 1,84 posto, što je njezin najveći tjedni gubitak u više od godinu dana, na 109,45 jena za dolar.

"Negativna reakcija tržišta na loš pokazatelj o zaposlenosti uopće nije iznenadila", kazao je strateg pri Calyonu, Mitul Kotecha. No, on smatra da to neće rezultirati izlaskom tečaja eura iz raspona od 1,9 do 1,245 dolara u kojem se kretao proteklih nekoliko mjeseci. "I dok taj podatak može unijeti nešto malo neizvjesnosti u pogledu odluke Fed-a o kamatnim stopama u studenome, i dalje držimo da je vjerojatno podizanje američkih kamatnih stopa za još četvrtinu postotnog boda", dodao je.

Fed je već tri puta ove godine podignuo kamatnu stopu za prekonoćne pozajmice, koja tako iznosi 1,75 posto. Dodatno, u srijedu je čelnik podružnice FED-a u ST. Louisu William Poole izjavio kako neutralna razina kamatnih stopa u SAD-u, koja niti potiče gospodarski rast niti ga ne usporava, vjerojatno leži između tri i pet posto.

Situacija nije blistava ni u eurozoni. Najnoviji podaci njemačke vlade pokazali su pad narudžbi tamošnjoj industriji u kolovozu za 1,5 posto, što je uvelike iznevjerilo očekivanja analitičara, te uporno visoku nezaposlenost. Promet u maloprodaji u eurozoni u rujnu je također smanjen. Sporije stope rasta daju naslutiti da bi se Europska središnja banka mogla suzdržati od podizanja kamatnih stopa, koje već 16. mjesec iznose 2,00 posto, smatra valutni strateg Bank of America u Londonu, Fatih Yilmaz. "Promatrajući ukupne gospodarske pokazatelje eurozone, uvelike me brine usporavanje rasta u eurozoni. Tečaj eura nastavit će se spuštati prema dolaru ako će i novi pokazatelji upućivati na slabiji gospodarski rast", kazao je.

A predsjednik Europske središnje banke (ECB) Jean-Claude Trichet kazao da će uzeti u obzir utjecaj rastućih cijena nafte na gospodarski rast, ojačavši spekulacije da će ECB zadržati kamatne stope na dva posto do iduće godine. "Ja sam zadnji koji bi zanemario rizike po usporavanje gospodarstva koji proizlaze iz skuplje nafte", izjavio je Trichet. U takvim uvjetima tečaj eura oslabio je 0,9 posto prema jenu, na 135,9 jena.

Britanska središnja banka (BoE) prošloga je tjedna, kao i ECB, odlučila ne mijenjati monetarnu politiku, ostavivši ključnu stopu na 4,75 posto. Analitičari sve više sumnjaju da će BoE u studenome dignuti ključnu kamatnu stopu na 5,00 posto, a početkom 2005. na 5,25 posto, budući pristižu podaci o usporavanju rasta i britanskog gospodarstva. Sumnje u nastavak rasta britanskih kamatnih stopa spustile su prošloga tjedna tečaj funte prema dolaru za 0,03 posto, na 1,7874 dolara, te za 0,13 posto prema euru, na 1,4514 eura za funtu. Istodobno, švicarski franak ojačao je 0,09 posto prema dolaru, na 1,2504 franka.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙