Ministar je istaknuo kako je ovo primjer dobre suradnje sa susjedima s kojima dijelimo zajedničke rijeke, što bi trebao biti i model za suradnju s ostalim susjednim zemljama.
Na sjednici je predstavljena i zajednička publikacija o desetogodišnjem postojanju i djelovanju hrvatsko-mađarske suradnje u području vodnoga gospodarenja.
Dogovorena je i izrada hidrografskog atlasa rijeke Drave koji neće biti izrađen samo na tradicionalni način nego i u digitalnom obliku, a takav atlas izradit će se i za rijeku Muru.
Također je dogovoren zajednički nastup prema Europskoj uniji (EU) oko održavanja hidrografskih objakata na te dvije rijeke. Osim toga, Mađarska će Hrvatskoj pružiti pomoći u svim aktivnostima vezanim uz održivi razvoj, odnosno usklađivanju s direktivama EU.
Kako su izvijestili iz Ministarstva poljoprivrede, uz stalne aktivnosti Komisije, u redovitu aktivnost spada i osiguranje režima voda, te održavanje objekata za zaštitu od štetnog djelovanja voda na područjima od zajedničkog interesa.
Osim toga, Komisija i stručnjaci obiju država traže mogućnosti iznalaženja financijskih izvora u fondovima Europske unije putem natječaja za usuglašene projekte.
Prvi takav projekt će biti model za prognoziranje velikih voda rijeke Mure, koji bi zajednički financirali Austrija, Slovenija, Hrvatska i Mađarska.