Reagiranje sindikata dolazi prije predstojeće rasprave u federalnoj Vladi o Akcijskome planu.
"Bojimo se da su namjere i međunarodne zajednice i namjere nekih domaćih predstavnika vlasti, ukinuti ovo, sada jedino profitabilno poduzeće", navodi taj sindikat. Napominju da se s takvim Akcijskim planom i ovakvim načinom provođenja neće nikada složiti.
Ukazujući na prijedlog spajanja šest hidroelektrana na rijeci Neretvi, sindikati ocjenjuju da bi se time stvorilo monopolističko poduzeće koje bi nakon privatizacije bilo u rukama stranaca koji bi mogli diktirati proizvodnju i cijenu električne energije.
Sindikati traže da se o načinu povezivanja triju elektroprivrednih poduzeća u BiH sa sjedištima u Mostaru, Sarajevu i Banja Luci očituje državni Parlament.
Sadašnjim prijedlogom, kojega podupire i međunarodna zajednica u BiH, predlažu se odvojena rješenja za dva elektroprivredna poduzeća Federaciji BiH te za Elektroprivredu Republike Srpske. Elektroprivreda HZ HB sa sjedištem u Mostaru kao i njezini radnici, kako se navodi, protive se "dominaciji sarajevske Elektroprivrede s većinskim bošnjačkim utjecajem".