Sindikalisti štrajkaju na Svjetski dan učitelja kako bi javnost upozorili na "nebrigu vlasti" o obrazovanju i znanosti, te da njihove plaće zaostaju za drugim javnim službama 12 posto.
Po njihovim procjenama, u utorak neće raditi između 60 i 70 tisuća zaposlenih u školstvu i znanosti.
Sindikalisti su s konferencije za novinare u ponedjeljak poručili roditeljima da ne šalju djecu u školu, a da će skrb o učenicima koji ipak dođu preuzeti ravnatelji i nastavnici koji ne sudjeluju u štrajku. "Djeca neće biti prepuštena sebi", rekao je predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Mato Elkaz. Naglasio je da su na štrajk prisiljeni jer nema komunikacije s Vladom i resornim ministarstvom.
Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa u ponedjeljak je pozvalo roditelje da u utorak pošalju djecu u škole.
"Pozivamo učenike da dođu na nastavu, a učitelje, nastavnike i profesore da redovito rade", izjavila je Danijela Grizelj, glasnogovornica Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa.
Ministarstvo od ravnatelja očekuje da organiziraju nastavu i uvjete za rad učenika, nastavnika i profesora koji sutra žele raditi.
Štrajku će se priključiti i manjinski sindikati prosvjete jer smatraju, kako ističe Hrvatski školski sindikat Preporod, da samo sindikalno zajedništvo može dovesti do željenog cilja.
Oni, međutim, traže selektivno povećanje plaća zaposlenih u osnovnom i srednjem školstvu za po 10 posto od početka 2005. i početka 2006., te za pet posto na svakih pet godina staža od 1. siječnja 2007.
Iako po zakonu nije obveza poslodavca da plati dan u štrajku, iz Ministarstva poručuju kako će predložiti Vladi da se taj dan ipak plati. U Ministarstvu tvrde kako "neće dopustiti da nastavnici i profesori zbog štrajka izgube na životnom standardu".