Obje su prognoze rađene metodom ispitivanja birača po izlasku sa nekoliko stotina birališta.
Prema ispitivanju Pop TV-a SDS sa 30,2 posto glasova dobit će u parlamentu 31 zastupnički mandat.
Na drugom je mjestu do sada najjača stranka, Liberalni demokrati Slovenije (LDS) premijera Antona Ropa sa 22,3 posto glasova i 23 mjesta u budućem sastavu parlamenta.
Na trećem mjestu je udružena lista Socijalnih demokrata (ZLSD) sa 10,4 posto glasova i 10 mjesta u budućem parlamentu, na četvrtom Demokršćanska Nova Slovenija sa 8,2 posto i 8 zastupničkih mjesta, slijedi Slovenska pučka stranka sa 6,5 posto glasova i 6 zastupničkih mandata, zatim Slovenska nacionalna stranka sa 6,3 posto glasova i 6 mandata, te DESUS - odnosno Demokratska stranka umirovljenika - sa 4,2 posto i 4 zastupnička mjesta.
Predsjednik dosadašnje najjače oporbena stranka desnog centra, Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša, izjavio je da izbori pokazuju da su dobro radili i da je njegova stranka predstavlja dobru alternativu.
"Dobra smo alternativa i prvi smo predstavili svoj program", rekao je Janša, dodajući da unatoč manjem broju birača koji su izašli na izbore (oko 60 posto), ovi izbori jesu potpuno legitimni i legalni.
Predsjednik Liberalnih demokrata Slovenije i aktualni premijer Anton Rop nakon objave izbornih rezultata, najavio je da će vjerojatno djelovati u parlamentu kao "konstruktivna opozicija".
"To će biti dobra opozicija, odnosno najbolja koju je Slovenija do sada imala", rekao je Rop u razgovoru za komercijalnu televizijsku postaju Pop TV.
Rop je rekao da u stranci sada moraju razmisliti kako dalje, pri čemu nije isključio ni vlastitu ostavku s mjesta predsjednika stranke.
Predsjednik Slovenske demokratske stranke SDS Janez Janša izjavio je u razgovoru za istu televiziju da treba pričekati službene rezultate pri čemu je iznio očekivanje da će uspjeti sastaviti koalicijsku vladu sa tri stranke desnog centra.
"U Sloveniji je došlo do političkog pomaka koji je bio potreban. Imamo program i ekipu za buduću vladu", rekao je Janša dodajući da u pregovorima o vladajućoj koaliciji, ako mu predsjednik Drnovšek povjeri mandat za njen sastav, ne isključuje nijednu stranku. Na pitanje da li bi u koaliciju uzeo i Ropove liberalne demokrate rekao je da slovenski birači danas na izborima nisu glasovali za takvu kombinaciju i da bi to bila "čudna mješavina staroga i novoga".
Janša nije želio odgovoriti na pitanje da li novog člana svoje stranke Dimitrija Rupela vidi kao budućeg ministra vanjskih poslova, rekavši kako je sve ovisno od konačnih službenih rezultata, od razgovora sa predsjednikom Drnovšekom i s predsjednicima ostalih političkih stranaka.
Janša je rekao da je političkim promjenama koje su donijeli izbori završeno jedno razdoblje, te da dolazi vrijeme kad u Sloveniji priliku da iskoriste svoje potencijale mogu imati svi Slovenci, a ne samo neki.