Nijedna zemlja ne može sama pobijediti u borbi protiv nedopuštene trgovine u rasponu od bjelokosti i rogova nosoroga pa sve do tropskoga drva i rijetkih kornjača, upozorio je Thaksin Shinawatra.
"Globalno gledano, nelegalnu trgovinu divljim životinjama, drvom i drugim prirodnim izvorima nadjačava samo krijumčarenje droge i oružja", rekao je Thaksin.
"Moramo se suočiti s tim izazovom ozbiljnim pristupom zaštiti prirode i strožom primjenom zakona", rekao je pred 1500 izaslanika na Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES).
CITES je potpisalo 166 zemalja i jedini je sporazum kojim se regulira trgovina ugroženim životinjama i biljkama. Zahvaljujući tom sporazumu spašeni su afrički slonovi kad je 1989. zabranjena prodaja bjelokosti.
Na dvotjednom sastanku u Bangkoku raspravljat će se o 60 prijedloga, među kojima je i ograničenje trgovine dobro poznatim vrstama poput velike bijele psine i azijskoga slona.
Sastanak se prvi put održava u jugoistočnoj Aziji gdje organizirane bande ostvaruju goleme zarade. Regionalnu trgovinu potiče Kina gdje su zaštićene životinje sastojak egzotičnih jela i lijekova.
Očekuje se da će jugoistočne azijske države sljedećeg tjedna dati zajedničku izjavu.
CITES već zabranjuje trgovinu 600 životinjskih i 300 biljnih vrsta, od majmuna do kaktusa te strogo ograničava prodaju 4100 životinjskih vrsta i 28.000 biljnih vrsta.
No, primjenu sporazuma otežava nedostatak novca i nizak prioritet koji mu daju neke članice, rekao je glavni tajnik CITES-a Willem Wijnstekers.
"CITES-u hitno treba djelovanje, a ne riječi", rekao je na sastanku. "Ovo tridesetogodišnjoj konvenciji trenutačno je najpotrebnija politička volja, većine, ako već ne svih, 166 članova."