FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 29. RUJNA 2004. GODINE

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 29. rujna 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 29.RUJNA 2004. GODINE
ZAGREB, 29. rujna 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 29. RUJNA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 10.077,40 9.988,54

Tokyo/NIKKEI 10.786,10 10.815,57

London/FTSE-100 4.593,30 4.567,30

Frankfurt/DAX 30 3.926,67 3.882,27

--------------------------------------------------

Manje zabrinuti zbog oštrih oscilacija cijena energenata te umjesto toga usredotočeni na vijesti o dobrim korporativnim zaradama, ulagači su na američkim burzama u utorak svojim kupovinama ponovno podigli vrijednost Dow Jones indeksa iznad psihološki važnih 10.000 bodova.

Dow Jones poslovanje je tako završio na 10.077 bodova, ojačavši 0,9 posto. Tehnološki Nasdaq porastao je pola posto, dosegnuvši 1.869 bodova.

Cijena barela nafte za isporuku u studenome tijekom poslovanja njujorškog tržišta premašila je psihološku granicu od 50 dolara za barel, no zatim se spustila budući je Saudijska Arabija najavila da će povećati svoju proizvodnju ako će biti potrebno.

Nervozni oko porasta cijena energije, ulagači su se na početku burzovnog poslovanja okrenuli obveznicama, no kako je cijena nafte slabila, a približava se i nova sezona izvješća o tromjesečnim dobitima kompanija, ponovno su se vratili kupovini dionica, posebice privlačnima nakon nekoliko dana uzastopnih korekcija njihovih cijena.

"Sva pozornost definitivno je usmjerena nafti i činjenici da su s približavanjem kraja poslovanja njezine cijene ponešto popustile s rekordnih razina", ocijenio je raspoloženje na tržištu Brian Williamson, trgovac pri Boston Company Asset Managementu. "Definitivno se može povući paralela između prodaje obveznica i rasta cijena dionica", dodao je.

Od novih gospodarskih pokazatelja, ponešto je razočarao nestrpljivo očekivan indeks povjerenja američkih potrošača, koji je u rujnu smanjen drugi mjesec uzastopno. Njegova vrijednost smanjena je s kolovoških 98,7 na 96,8 indeksnih bodova. Analitičari su očekivali da će iznositi 99,5 bodova, dok ekonomisti za njegovo oštrije spuštanje okrivljuju lošije uvjete na tržištu rada.

Među većim dobitnicama bile su dionice internet kompanije Google, koje su poskupjele 7,3 posto, nakon što je nekoliko brokerskih tvrtki ocijenilo kako očekuje njihovu dobru izvedbu.

Na europskim burzama također su jučer porasle vrijednosti tamošnjih indeksa. Tako je londonski Ftse indeks ojačao 0,6 posto, dosegnuvši 4.567 bodova. Frankfurtski DAX porastao je 0,2 posto, na 3.882 boda.

Na europskim burzama i danas su nastavljeni dobici, drugi dan zaredom, predvođeni rastom cijena dionica europskih kemijskih kompanija.

Do podneva je tako londonski Ftse indeks ojačao 0,6 posto, na 4.593 boda. Frankfurtski DAX dobio je 1,14 posto na vrijednosti, dosegnuvši 3.926 bodova.

Dionica njemačkog kemijskog koncerna BASF dosegnula je novu najvišu ovogodišnju razinu uslijed naznaka da će izvijestiti o snažnim tromjesečnim poslovnim rezultatima, povukavši za sobom cijeli kemijski sektor.

Analitičari smatraju da sadašnja razina cijena dionica ne odražava snažan porast dobiti kompanija koji je uslijedio nakon razdoblja usporenog gospodarskog rasta i boljih restrukturiranja.

"Snaga dosad objavljenih zarada kompanije je fenomenalna, a to jednostavno nije uračunato u cijene dionica na tržištu", kazao je strateg pri ING Baringsu Gareth Evans. Iako je sada porast zarada nešto usporio, to nije dovoljan razlog da bi tržište bilo pod pritiskom. "Jednostavna je činjenica da samo zbog skupe nafte cijene dionica nisu značajnije više", dodao je.

Umjereno hlađenje cijena nafte dalo je poticaja današnjoj kupovini dionica nakon njihova oštrog skoka proteklih dana, koje je potaknulo zabrinutosti oko zarada korporacija i stoga gospodarskog rasta. "Kretanje cijena nafte ostat će u središtu zbivanja na tržištima dionica jer se ulagači pribojavaju dugoročnih učinaka skupe nafte na izglede za rastom, što pritišće cijene dionica", izjavio je ekonomist Bear Stearnsa, David Brown.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je oslabio 0,3 posto, na 10.786 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2324 1,2331 1,2310

Euro/JPY 136,91 137,28 136,70

USD/JPY 111,10 111,38 110,98

-------------------------------------------------

Jen se danas ponešto oporavio na svjetskim deviznim tržištima nakon jučer zabilježene najniže razine u četiri mjeseca prema euru i najniže u mjesec i pol prema dolaru, budući su se cijene nafte spustile s rekordnih razina.

U takvim je okolnostima jen ojačao 0,15 posto prema euru, koji trenutno iznosi 136,91 jen. Ojačao je i nekih 0,3 posto prema dolaru, koji tako stoji 111,1 jena.

Cijena nafte na američkom tržištu kretala se danas nešto ispod 50 dolara po barelu, nakon što je jučer dosegnula rekordnih 50,47 dolara. No analitičari kažu da jen i dalje ostaje osjetljiv zbog velike ovisnosti Japana o uvozu nafte, kao i zbog očekivanja novog ključnog izvješća japanske središnje banke o poslovnim očekivanjima.

"Postoji snažna veza između nafte i jena, a uz cijene nafte oko 50 dolara jen će teško dobivati na vrijednosti", kazao je valutni strateg u Standard Chartered u Londonu, Marios Maratheftis. "Također su prisutne zabrinutosti da će najnovije izvješće o poslovnim očekivanjima biti lošije nego se očekuje, stoga sve to zajedno ne čini dobrima izglede za rast jena".

Jen se ovih dana našao pod pritiskom rastućih cijena nafte, dok je euro sklon dobitcima u takvim okolnostima jer predstavlja sigurnije ulaganje. Iako je danas euro nešto oslabio prema jenu, uspio je zadržati dobitke prema dolaru. Euro trenutno iznosi 1,2324 dolara, na dobitku oko 0,2 posto.

Tečaj dolara nije dobio značajniji poticaj od konačnog podatka o porastu gospodarskih aktivnosti u SAD-u u drugom ovogodišnjem tromjesečju u visini od 3,3 posto, prema preliminarno procijenjenih 2,8 posto. Ulagači, naime, čekaju nova gospodarska izvješća, posebice ono o aktivnostima u industrijskom sektoru.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

29.09. USLIB 1,84 1,84 1,98 2,17

29.09. EULIB 2,07 2,08 2,12 2,20

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙