Na skupu je najviše pozornosti privukao istup političkog savjetnika glavne tužiteljice haškog suda Carle del Ponte Jean–Daniel Rucha, primjećuje Stipić-Niseteo, koji je, prema dipomatskim izvorima iz Ministarskog vijeća Unije, imao veze i s akcijama hrvatske policije koja je istodobno u Hrvatskoj pretraživala stanove i ispitivala članove Gotovinine.
Ruch se na skupu potužio na premalu suradnju svih zemalja u regiji i unatoč tome što Hrvatska nije na vrhu liste grešnika, tužiteljstvu smeta što Zagreb još uvijek surađuje "pod pritiskom", uključujući tu i prosljeđivanje zadnjeg seta dokumenata, prenosi VOA.
Opis koji je dao tužiteljičin politički savjetnik suprotan je slici koju hrvatske vlasti žele predočiti javnosti da suradnja Zagreba i Haaga teče glatko i bez teškoća, objavljuje VOA i dodaje da je policijska akcija u Hrvatskoj izravno povezana s jačanjem pritisaka na Zagreb kojem EU zasigurno neće tek tako zaboraviti generala–bjegunca.
"Uz osvježena upozorenja da pitanje suradnje Zagreba s Haagom za Uniju i njezine članice nije zatvoreno, Hrvatska se sučeljava s novim stresnim razdobljem, no ukoliko ovaj put bude nedostajala presudna tužiteljičina pozitivna ocjena kakva je otvorila put iznenađujuće povoljnom avisu Povjerenstva, svi se integracijski planovi mogu ponovno nasukati na pitanju pune, bezuvjetne suradnje s kaznenim sudom", ocjenjuje se u prilogu.
Stipić-Niseteo između ostaloga navodi i kako priprema dokumenta o načinu potpore hrvatskom reformiranju, ili pretpristupne strategije, koji bi Povjerenstvo trebao objaviti 6. listopada ide prema planu, no izrada drugog dokumenta, mandata za pregovore, još nije ni počela, a kako nije samo riječ o običnom prepisivanja mandata iz ranijeg kruga pregovora već treba i usvojiti pregovaračku platformu što zahtijeva višemjesečnu proceduru, moglo bi se čak dogoditi i kasnije otvaranje pregovora.