General Gotovina, "po podacima kojima raspolažemo od obavještajnih službi i službi unutarnjih poslova", nije u Hrvatskoj, rekao je Mesić novinarima za posjeta općini Zdenci.
Predsjednik je ocijenio da su policijske provjere određenih ljudi u vezi s generalom Gotovinom u skladu sa zakonom i da se poduzimaju kako bi se potvrdilo činjenično stanje.
MUP je izvijestio da su u petak poslijepodne puštena četvorica osumnjičenih da pomažu Gotovini u bijegu, ali i da policija nastavlja potragu za haškim optuženikom za ratne zločine nad srpskim civilima tijekom i nakon akcije Oluja.
Četvorica osumnjičenika, kojima MUP ne otkriva identitet, puštena su nakon što je policija s njima obavila obavijesne razgovore i nakon što su im pretraženi stanovi i druge prostorije te dokumentacija i drugi privremeno oduzeti predmeti.
Oni su privedeni jučer, a kako se doznaje od izvora bliskog policiji koji je želio ostati neimenovan riječ je o Željku Dilberu iz Zadra, Anti Žoniju Maksanu iz Pakoštana, Zdenku Rinčiću iz Zagreba i Željku Matuzanu iz Velike Gorice.
U MUP-u kažu da je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da su dvojica počinila kazneno djelo nedozvoljenog posjedovanja oružja i eksplozivnih tvari, zbog čega će protiv njih biti podnesene kaznene prijave. U priopćenju se ne kaže o kojoj dvojici je riječ, no neslužbeno se doznaje da je ilegalno vatreno oružje pronađeno prilikom pretraga kuća Dilbera i Maksana.
U MUP-u kažu da u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvima nastavljaju kriminalističku obradu koja je dio potrage za Gotovinom. On je od 2001. nedostupan hrvatskom pravosuđu i Haškom sudu.