Neuromuskularne bolesti obuhvaćaju različite poremećaje mišića i živčanih stranica, koji dovode do bolova, utrnuća, mišićne slabosti i gubitka mišićne mase - atrofije mišića.
Najčešći uzrok poremećaja su oštećenja živčanih korijena, vezana za dugotrajno i nepravilno opterećenje ili pak traumu kralježnice, nakon prometne nezgode. Oštećenja živaca i mišića nastaju i zbog prekomjerne konzumacije alkohola te nakon infekcije ili stresa, u sklopu tzv. autoimunih bolesti.
Na kongresu će posebice biti riječi o neizlječivim i nasljednim bolestima, kao što je mišićna distrofija ili pak nezaustavljiv gubitak živčanih stanica kod bolesti amiotrofične lateralne skleroze ili dugotrajne bolesti perifernih živaca - neuropatije.
Hrvatski stručnjaci i znanstvenici uspješno sudjeluju na otkrivanju odgovornih gena za ta oboljenja, no još uvijek su kod nasljednih neuromuskularnih bolesti vezani na fizikalne metode liječenja, ističe u priopćenju Društvo.
Kod teških deformiteta u obzir dolaze korektivni kirurški zahvati, stoga liječnici upozoravaju na potrebu kretanja i korisnih aktivnosti, te očuvanja zdravog načina života i prehrane.
Organizatori kongresa su Hrvatsko društvo za neuromuskularne bolesti i kliničku elektromioneurografiju Hrvatskog liječničkog zbora, Referalni centar za neuromuskularne bolesti i kliničku elektromioneurografiju Ministarstva zdravstva, te Klinika za neurologiju KBC-a Zagreb.