"Oni koji su protjerivali moj narod i dalje su na najvišim položajima u Hrvatskoj, od predsjednika Republike do Sabora",
rekao je Martić na redovitoj statusnoj konferenciji, dodajući da se bliži kraj godine i istek roka za podizanje novih optužnice.
Unatoč ranijim najavama, na konferenciji nije utvrđen datum početka suđenja Martiću, već se govorilo o nastavku priprema za suđenje a obrana se žalila na financijsku zakinutost.
Martić je ustvrdio kako je nad hrvatskim Srbima počinjeno "najveće etničko čišćenje u 20. stoljeću".
Glavnoj tužiteljici ICTY-a Carli del Ponte prigovorio je zbog suradnje s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem i drugim hrvatskim dužnosnicima, koji su, kako tvrdi, naredili etničko čišćenje.
Rekao je da unatoč približavanju kraja godine nitko ne goni počinitelje zločina na Miljevačkom platou, Maslenici, i u operaciji Bljesak, gdje su, tvrdi on, pobijene "stotine civila",
Martić se također požalio da ga Tajništvo ICTY-a "diskriminira i oduzima mu pravo na obranu" jer se njegovim braniteljima ne odobravaju tražena sredstva.
Branitelj Predrag Milovančević opetovano traži od suda da se predmet Martić iz treće prebaci u prvu kategoriju složenosti, navodeći da se radi o bivšem "predsjedniku", što sud odbija.
Odvjetnik se požalio da obrana od ožujka nije primila nikakav novac od ICTY-a, a sudac Joaquin Canivell ga je podsjetio da je obrani do sada uplaćeno 280.000 dolara, te da njegov priziv razmatra Žalbeno vijeće.
Martića optužnica u 19 točaka tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjeno nad hrvatskim i drugim nesrpskim civilima na okupiranim područjima Hrvatske 1991-95., u zapadnoj Bosni 1994. i za raketiranje Zagreba u svibnju 1995.
Haškom sudu predao se 15. svibnja 2002. a na prvom pojavljivanju pred sucima izjasnio se da nije kriv prema svim točkama optužnice.