"Velika većina Iračana još se nada i žudi za mogućnošću izgradnje prosperitetne i demokratske države", kaže Allawi iako priznaje da će taj proces potrajati.
Nedostatak radnih mjesta i gospodarskih mogućnosti pothranjuju nestabilnost, rekao je, dodajući da su "gospodarsko i sigurnosno stanje isprepleteni".
Prijelazna vlada želi se tim pitanjima baviti istovremeno, vratiti nadzor nad cijelom zemljom, obnoviti infrastrukturu i smanjiti nezaposlenost.
Amnestija će biti ponuđena onim Iračanima "koji su se pridružili ili su pomogli pobunu iz očaja i frustracija, ali nisu okrvavili ruke", napisao je premijer.
No Sadamovi lojalisti i strani islamistički teroristi bit će "izolirani i privedeni pravdi, ma koliko to trajalo".
Allawi se tuži i na činjenicu da je Irak primio manje od pet posto od više od 18 milijardi dolara obećane američke pomoći i 13 milijardi pomoći drugih zemalja.
Pozvao je na otpis većeg dijela iračkoga državnog duga, koji je nazvao "mrskim" jer je nastao "jačanjem ratne mašinerije" režima Sadama Huseina.
Allawi je u svojem tekstu ponovio da izbore treba održati u siječnju unatoč problemima s kojima se zemlja suočava.
No kad je govorio na televiziji, upozorio je da se teroristi slijevaju u Irak.
"Teroristi dolaze, slijevaju se iz raznih zemalja u Irak gdje pokušavaju potkopati stanje u zemlji. Dolaze iz Afganistana, Pakistana, Europe, iz Maroka, Sirije i tako dalje", rekao je Allawi.
Izgubi li se bitka u Iraku, London, Washington, Pariz i Kairo mogli bi postati mete, upozorio je Allawi, koji trenutno boravi u posjetu Velikoj Britaniji.
Nakon nedjeljnih razgovora s britanskim premijerom Tonyjem Blairom, Allawi se u ponedjeljak sastao s ministrom vanjskih poslova Jackom Strawom, ministrom obrane Geoffom Hoonom i tajnicom za međunarodni razvoj Hilary Benn.