FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 9.30 SATI

Autor: ;sdje;
ZAGREB, 19. rujna 2004.(Hina) - Objavljujemo pregled važnijih događajado 9.30 sati:
ZAGREB, 19. rujna 2004.(Hina) - Objavljujemo pregled važnijih događaja do 9.30 sati:

BEOGRAD

U 148 općina u Srbiji u nedjelju ujutro su otvorena biračka mjesta, na kojim će građani Srbije birati odbornike i predsjednike općina odnosno gradonačelnike, a na pokrajinskim izborima u Vojvodini i zastupnike u pokrajinskoj skupštini s mandatom od četiri godine.

Izbori se održavaju po proporcionalnom modelu, s izbornim pragom od tri posto, dok se gradonačelnici i predsjednici općina biraju po većinskom dvokružnom modelu.

Pokrajinski izbori u Vojvodini održavaju se po kombiniranom izbornom sistemu, odnosno polovina zastupnika (od ukupno 120) u vojvođanskoj Skupštini birat će se po većinskom, a polovina po proporcionalnom sistemu, s izbornim pragom od pet posto. Cijela Vojvodina jedna je izborna jedinica, u kojoj ima milijun i 600 tisuća birača.

Kad je o manjinama riječ, njihove liste sudjeluju u raspodjeli mandata i ako osvoje manje od pet posto glasova, ali najmanje onoliko koliko je potrebno za izbor jednog zastupnika, što je po procjeni 15-20 tisuća glasova.

Po svim predizbornim istraživanjima javnog mišljenja, najveću podršku birača imaju kandidati liste Demokratske stranke Borisa Tadića i Srpske radikalne stranke haaškog optuženika Vojislava Šešelja.

Biračka mjesta zatvaraju se u 20 sati, do kada traje predizborna šutnja u Srbiji, koja je počela prije tri dana, u četvrtak u ponoć, a prve preliminarne procjene izbornih rezultata bit će poznate u nedjelju navečer.

ALMA ATA

Naftom bogati Kazahstan glasuje u nedjelju na parlamentarnim izborima koje Zapad kritizira, a oporbene stranke smatraju nepoštenima.

Prvi slobodni izbori za zastupnike donjega doma parlamenta te velike zemlje srednje Azije, u regiji prepunoj autoritarnih vođa, smatraju se testom sposobnosti Kazahstana da gospodarskom rastu doda i politički pluralitet.

Glavni protukandidat predsjedniku Nursultanu Nazarbajevu i njegovoj stranci Otan (Domovina) njegova je najstarija kći Dariga i njezina nova stranka Asar (Zajedništvo) koja unatoč uobičajenoj oporbenoj retorici zapravo podržava predsjednika.

Otan i Asar dominiraju medijima uz pomoć lokalnih vlasti, priopćila je Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) koja nadgleda izbore.

Pod 15-godišnjom Nazarbajevom vladavinom Kazahstan je modernizirao gospodarstvo i počeo iskorištavati svoje golemo mineralno bogatstvo, ali korupcija je raširena, a politčka vlast koncentrirana u rukama predsjednika i njegovih najbližih suradnika.

BERLIN

Otvaranjem izbornih mjesta u nedjelju u 8 sati započeli su izbori za parlamente u njemačkim saveznim zemljama Saskoj i Brandenburgu, na kojima javnost strahuje od jačanja ekstremnih stranki, posebno ultradesnih.

Na posljednjim predizbornim skupovima predstavnici vodećih političkih stranka građane su pozvali da u što većem broju iziđu na izbore kako bi time spriječili još veći uspjeh desnoradikalnih stranaka.

Nakon izbora u zapadnonjemačkoj saveznoj pokrajini Saarland prije dva tjedna na kojima je desnoradikalna Nacionaldemokratska stranka Njemačke (NPD) osvojila iznenađujućih 4 posto glasova, politička javnost strahuje od još većeg uspjeha desnih radikala na istoku zemlje. Prema posljednjim ispitivanjima javnog mišljenja NPD bi u Saskoj mogao osvojiti rekordnih 9 posto glasova a desnoradikalna Njemačka narodna unija (DVU) koja na izbore izlazi u Brandenburgu bi mogla ponovno ući u lokalni parlament.

Analitičari procjenjuju da bi i lijevo radikalna Stranka demokratskog socijalizma (PDS), stranka nasljednica bivše istočnonjemačke komunističke partije SED, mogla profitirati od narodnog nezadovoljstva. PDS bi u Brandenburgu mogao postati najjača stranka te svrgnuti dosadašnju socijaldemokratsko - demokršćansku koaliciju.

RIM

Irački otmičari vjerojatno su prodali dvije otete Talijanke gerilcima povezanima s al Qaedinim saveznikom Abuom Musabom al-Zarqawijem, prenose u nedjelju mediji riječi zamjenika iračkoga ministra vanjskih poslova Hamida al-Bayatija.

"Prema našim informacijama, njih su otele kriminalne organizacije koje su ih možda prodale pripadnicima al-Zarqawijeve skupine", rekao je al-Bayati u u petak u intervjuu za jednu talijansku lokalnu televiziju, a prenijela novinska agencija ANSA.

Taj irački dužnosnik u posjetu Italiji rekao je da ima podatak kako su humanitarke Simona Pari i Simona Torretta prebačene iz zapadnoga dijela Bagdada u Falluju.

One su otete 7. rujna zajedno s dvojicom Iračana usred dana u središtu Bagdada.

Na pitanje novinara televizije Tg2 drže li te žene isti gerilci koji prijete da će ubiti dvojicu Britanaca i jednoga Amerikanca, al-Bayati je rekao: "Moguće je".

Dodao je da otmičari talijanskih humanitarki navodno traže oslobađanje muslimanki iz iračkih zatvora, a takav je zahtjev za oslobođenje Britanaca i Amerikanca postavila i al-Zarqawijeva skupina Tawhid i Džihad.

PARIZ

Laurent Fabius, bivši francuski premijer i jedan od prvaka socijalističke stranke, pridružio se euroskepticima najavljući svoje "ne" na referendumu o europskome ustavu što se u Francuskoj održava u drugoj polovici iduće godine, ako se ne uzme u obzir čitav niz uvjeta koji naglašavaju socijalnu dimenziju ustava.

Revizija Pakta stabilnosti koji bi se imao prometnuti u "pravi Pakt o zapošljavanju", porast izdvajanja iz državnog proračuna za istraživanje, ulaganja i obrazovanje, zatim prekid s praksom nelojalne porezne konkurencije koja potiče na preseljavanje unutar same Europe i zaštita javnog sektora - to su četiri uvjeta koja, po Laurentu Fabiusu, službeno drugom čovjeku oporbene Socijalističke stranke, trebaju socijalisti postaviti predsjedniku Jacquesu Chiracu da bi se ratificirao europski ustav.

Fabiusovo uvjetovanje potpore europskom ustavu prijeti najvećim razdorom u stranci, potresom kakav se ne pamti još od njena osnivačkog kongresa u Epinayu 1971. godine, jer su se ostali socijalistički prvaci, nacionalni tajnik Francois Hollande, kao i niz bivših ključnih ministara iz Mitterrandove ili Jospinove epohe poput Jacka Langa, Dominiquea Strauss-Kahn, Martine Aubry ili Pierrea Moscovicija, već izjasnili u prilog usvajanju europskoga ustava.

(Hina) xsd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙