Premda je teško procijeniti točan broj radnih mjesta preseljenih iz zapadne Europe, podaci o stopama nezaposlenosti u mnogim istočnoeuropskim zemljama pokazuju da je ona stabilizirana ili smanjena.
Uzrok zabrinutosti Francuske i Njemačke zbog konkurencije iz istočne Europe nisu toliko izgubljena radna mjesta, koliko to što mnoge tvrtke koje su preselile dio svoje proizvodnje u istočnu Europu imaju značenje nacionalnih institucija.
Odluke Siemensa i Volkswagena da presele dio proizvodnje u istočnu Europu posebno su osjetljive jer obje tvrtke simboliziraju moć njemačke industrije.
Jedan od francuskih sindikata CFDT ističe da je prošlogodišnje otvaranje tvornice Peugot-Citroena u Slovačkoj došlo u vrlo osjetljivom trenutku za francusku ekonomiju.
Slovačka bi se, zbog sposobnosti da privuče proizvođače automobila, uskoro mogla hvaliti da je najveći svjetski proizvođač automobila po glavi stanovnika.
Osim preseljenja proizvodnje u zemlje s nižim porezima i jeftinijom radnom snagom, tvrtke su iskoristile prijetnju preseljenjem kako bi dobile ustupke od zaposlenika i sindikata.
Konkurencija u porezima na dobit nije samo ograničena na 10 novih zemalja članica EU-a.
Austrija je u siječnju ove godine smanjila stopu poreza na dobit, smjestivši se negdje na sredini između Njemačke i Slovačke i nudeći kao komparativnu prednost pouzdan pravni sustav i niže poreze na dobit od svojih sjevernih susjeda. Austrijska je politika zbog toga naišla na kritike u Njemačkoj, uz optužbe da to dovodi do preseljenja radnih mjesta iz Bavarske.
Stopa od 12,5 posto poreza na dobit u Irskoj, redovito je predmet kritika u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji.