Slično mišljenje ima i madžarska Vlada, dodao je predsjednik MBK-a, rekavši da nakon današnjega susreta s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom može reći da takvo stajalište dijeli i hrvatska Vlada.
Izaslanstva Hrvatske biskupske konferencije (HBK) i MBK održali su u Zagrebu redoviti godišnji susret o kojemu su izvijestili na današnjoj konferenciji za novinare.
Konferenciji su nazočili i predsjednik HBK-a kardinal Josip Bozanić, nadbiskup Ostrogona-Budimpešte kardinal Peter Erdoe te biskup đakovački i srijemski Marin Srakić.
Što se tiče prve teme susreta - EU, nadbiskup Seregely je istaknuo kako je zajednički zaključak predstavnika dviju biskupskih konferencija da europsku zajednicu treba izgraditi na ravnopravnim temeljima.
Po njegovim riječima, tijekom radnoga susreta razgovaralo se i o osnivanju Katoličkoga sveučilišta u Hrvatskoj, odnosno predstavnici MBK-a izvijestili su o iskustvima djelovanja Katoličkoga sveučilišta u Madžarskoj koje je osnovano 1992. i na kojemu na pet fakulteta studira osam tisuća studenata.
S tim u vezi, novinare je zanimalo u kojoj je fazi osnivanje Katoličkoga sveučilišta u Hrvatskoj, odnosno je li o toj temi bilo riječi tijekom današnjega susreta predstavnika dviju biskupskih konferencija s premijerom Ivom Sanaderom.
Kardinal Bozanić rekao je da se za susreta s premijerom nije razgovaralo o osnivanju Katoličkoga sveučilišta u Hrvatskoj, ali premijer smatra da bi takvu ideju trebalo podržati.
Što se tiče daljnjih koraka koji će se poduzeti, kardinal je izvijestio da će biti poznati nakon konferencije HBK-a u listopadu u Zadru.
Predstavnici dviju biskupskih konferencija razgovarali su i o skrbi za katoličke vjernike Madžare u Hrvatskoj i Hrvate u Madžarskoj
Glavna poteškoća s kojom se Katolička crkva susreće je nedostatak svećenika što je još veći problem u Madžarskoj nego u Hrvatskoj.
Ipak, istaknuto je, uz dobru volju učinit će se sve da se osigura i sačuva kršćanski identitet dvaju naroda.
Biskup đakovački i srijemski izvijestio je da po posljednjem popisu stanovnika u Hrvatskoj živi nešto više od 16.500 Madžara, od kojih su nešto više od 11 tisuća katolički vjernici.
Izrazivši zahvalnost Katoličkoj crkvi u Madžarskoj za sve što je učinila za hrvatske izbjeglice tijekom Domovinskoga rata, biskup Srakić istaknuo je da se dobra suradnja nastavlja i sada, primjerice, MBK za crkvu u Vladislavcima darovala je 62.000 eura.
(Hina) xip ymc