U ponedjeljak su već desetine tisuća osoba prosvjedovale u Sankt Petersburgu zahtijevajući uvođenje smrtne kazne za teroriste. U utorak, drugog dana državne žalosti, održani su i drugi skupovi u Rusiji, među kojima i u Ekaterinburgu gdje je 20.000 osoba odalo počast žrtvama.
Najveći skup održava se u utorak pred Kremljom, a praćen je obimnim mjerama sigurnosti zbog kojih su sudionici morali doći ranije kako bi prošli sigurnosne kontrole.
Nizozemski premijer Jan Peter Balkenende, čija zemlja trenutačno predsjeda EU, uputio je u utorak izraze sućuti obiteljima žrtava u Beslanu, nakon što su prethodne izjave EU izazvale bijes Moskve.
"Stanovnici Beslana, mi žalimo s vama", rekao je Balkenende u Den Haagu na otvorenju rasprave o europskim vrijednostima. "Ujedinjeni smo u osudi terorizma. Niti jedan politički razlog ne može opravdati smrt djece", dodao je.
Predsjednik njemačkog parlamenta Wolfgang Thierse je izjavio da je "duboko potresen" tom najsmrtonosnijom otmicom u povijesti naglasivši pritom kako je posebno tragičan bio njezin kraj.
Na otvorenju prvog parlamentarnog zasjedanja nakon ljetne stanke, socijaldemokrat Thierse je rekao da su svi "duboko potreseni, bijesni i nemoćni prema počiniteljima". Članovi parlamenta su minutom šutnje odali počast poginulima u Sjevernoj Osetiji.
Britanski premijer Tony Blair je na konferenciji za novinare rekao da se "terorizam može pobijediti i da će biti pobijeđen, te da su potpuno ujedinjeni u nakani da pobijede taj oblik terorizma, bez obzira bilo to u Rusiji ili bilo gdje u svijetu". Govoreći novinarima o svom telefonskom razgovoru s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Blair je rekao kako je Britanija ujedinjena s Rusijom u borbi protiv terorizma. Upitan da li vjeruje da je Al Qaida umiješana u teroristički napad na školu u Beslanu, Blair je odbio dati mišljenje dok u Rusiji traje državna žalost.