Iako je ta stopa rasta u skladu s očekivanjima analitičara, ona pokazuje da je slabašan oporavak osobne potrošnje koji je započeo u prvom tromjesečju izgubio na zamahu između travnja i kraja lipnja. U prvom tromjesečju rast gospodarskih aktivnosti iznosio je 0,6 posto.
Izvoz, koji je u drugom tromjesečju uvećan 3,7 posto u odnosu na prvo, nastavio je poticati gospodarski rast. Potrošnja kućanstava ojačala je za svega 0,3 posto, upola manje nego u prvom tromjesečju.
To ukazuje da nema prevelike potrebe za povećanjem kamatnih stopa u eurozoni, budući domaća potražnja očito ne potiče inflatorne pritiske.
No, ukupni pokazatelj uvelike zamagljuje velike disparitete među zemljama eurozone. Nedavni nacionalni statistički podaci pokazuju da je osobna potrošnja u Francuskoj mnogo snažnija nego u susjednoj Njemačkoj.
Europska komisija danas je objavila da očekuje rast gospodarstva eurozone u trećem i četvrtom tromjesečju po stopi od 0,3 do 0,7 posto, ne promijenivši tako svoje procjene iz prošloga mjeseca.
No, sa sve više dokaza da i u drugim dijelovima svijeta usporava gospodarski rast, ne čini se vjerojatnim da će rast u eurozoni dosegnuti gornji dio raspona bez značajnijeg rasta domaće potražnje.
U SAD-u u drugom ovogodišnjem tromjesečju stopa rasta BDP-a iznosila je 0,7 posto, nakon 1,1-postotnog rasta u prvom tromjesečju. U Japanu BDP je istodobno uvećan 0,4 posto, nakon 1,6 posto u prvom tromjesečju.