"Vrlo snažno podupiremo postojanje državne zajednice Srbije i Crne Gore, a istodobno osjećamo da moramo biti realistični te da u pitanjima od praktičnog interesa možemo slijediti pristup na dva kolosjeka", rekao je nizozemski ministar vanjskih poslova Bernard Bot, koji predsjedava neformalnim sastankom ministara vanjskih poslova EU-a, okupljenih u dvorcu St. Gerlach u Valkenburgu u neposrednoj blizini Maastrichta.
U subotu prije podne glavna tema rasprave bila je Srbija i Crna Gora, odnosno budući odnosi EU-a s tom državnom zajednicom. Povjerenik Europske komisije za vanjske poslove Chris Patten predočio je ministrima prijedlog o uvođenju "pristupa na dva kolosjeka".
Slično izjavu dao je i Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana.
"Želio bih vrlo jasno reći da se politika EU-a prema Srbiji i Crnoj Gori nije promijenila i mi ćemo nastaviti s istom politikom", rekao je Solana, dodajući da je posljednjih dana pratio crnogorski tisak koji je o tome uvelike pisao.
Europska unija je zabrinuta zbog izostanka bilo kakvog napretka u pogledu europskih integracija državne zajednice Srbije i Crne Gore, koje imaju potpuno odvojene gospodarske sustave, različite valute, carine i drugo.
"Želimo poslati poruku da snažno podupiremo održanje državne zajednice, a za neke ekonomske ili trgovačke elemente moguće je pronaći praktična rješenja što zovemo pristupom na dva kolosjeka", dodao je ministar Bot.
Upitan zašto je za EU važno očuvanje te zajednice, u kojoj se nijedna članica ne osjeća dobro, Bot je rekao: "Važno je očuvati tu zajednicu iz mnogih razloga - zbog političke stabilnosti u regiji, ekonomskih i trgovačkih razloga".
Povjerenik Patten je rekao da se pristupom na dva kolosjeka želi istodobno podržati cjelovitost državne zajednice i povećati djelotvornost partnerstva između EU-a te Srbije i Crne Gore.
Što se Kosova tiče, ministar Bot je istaknuo da je važno da na predstojeće izbore u listopadu iziđu i kosovski Srbi.
"Mislimo da treba pritisnuti Srbe da iziđu na izbore, a istodobno uzimamo u obzir da im je potrebna odgovarajuća zaštita".
Također je istaknuo potrebu da Kosovo ispuni potrebne standarde, poput pitanja manjinskih prava i povratka izbjeglica.
"Trebalo bi identificirati prioritete i izabrati određen broj elemenata, poput manjinskih prava ili povratka izbjeglica, koji su od veće važnosti, jer nisu svi standardi podjednako važni", rekao je Bot ističući da Kosovo ima "europsku perspektivu".