Također traži izuzeće predsjednika toga saborskog Odbora, Slavka Linića, zbog mogućeg sukoba interesa.
"Provedbom Sporazuma Družba Adria moguće su katastrofalne posljedice po hrvatsko gospodarstvo (turizam i proizvodnju hrane) te okoliš (balastne vode)", rekao je na konferenciji za novinare glavni tajnik Zelenih Adrian Majher.
Naveo je da je predsjednik saborskog Odbora za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Slavko Linić, 2. srpnja, u dopisu udruzi Eko Kvarner na njihov zahtjev za saborsku raspravu o Sporazumu Družbe Adria, odgovorio kako prema članku 18. Zakona o sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora Hrvatski sabor nema uvjeta za provedbu rasprave o Sporazumu Družba Adria na plenarnoj sjednici.
"Usprkos neupitnom znanju, stručnosti i iskustvu gospodina Linića - a zbog činjenice da je u trenutku potpisivanja Sporazuma Družba Adria on bio potpredsjednik Vlade te s obzirom na njegovu dugogodišnju djelatnost u naftnoj industriji - smatramo da bi se u slučaju Družbe Adria trebao suzdržati u sudjelovanju u radu saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prostorno uređenje. Naime, prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, Linić je u mogućem sukobu interesa", rekao je Majher.
Zeleni su od Vlade zatražili da aktivnom vanjskom politikom, prije svega prema Italiji i Sloveniji, spriječi uplovljavanje tankera u Jadransko more.
"Sprječavanjem projekta Družba Adria spriječit ćemo da se velika količina tankera kreće našim akvatorijem, ali nećemo zaštititi Jadransko more u cjelini, jer svi tankeri koji plove prema lukama u Trstu ili Kopru također ispuštaju balastne vode i pridonose uništavanju ekosustava", rekao je Majher.
Dodao je kako zbog balastnih voda već sada u Jadranskom moru vodimo borbu s tropskim algama.