FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 01. RUJNA 2004. GODINE

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 1. rujna 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 01.RUJNA 2004. GODINE
ZAGREB, 1. rujna 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 01. RUJNA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 10.173,92 10.122,52

Tokyo/NIKKEI 11.127,35 11.081,79

London/FTSE-100 4.489,30 4.459,30

Frankfurt/DAX 30 3.810,18 3.785,21

--------------------------------------------------

Na američkim tržištima dionica u utorak su burzovni indeksi završili poslovanje s dobitkom budući je rast cijena dionica energetskih tvrtki i više nego nadoknadio loš utjecaj slabijih gospodarskih pokazatelja i snižene procjene poslovanja Intela na raspoloženje ulagača.

Njujorški Dow Jones indeks završio je poslovanje 0,5 posto snažniji, na 10.173 boda. Tehnološki Nasdaq gotovo se i nije mijenjao, te iznosi 1.838 bodova.

Cijene dionica naftnih kompanija, uključujući i najveće Exxon Mobil Corp. i ChevronTexaco Corp, nastavile su jačati unatoč padu cijena sirove nafte. Rastu vrijednosti Dow Jonesa pripomoglo je i jačanje cijena dionica farmaceutskih kompanija. Dionica Pfizera dobila je više od jedan posto na vrijednosti zbog špekulacija da će profitirati zbog neuspjeha koji je njegov konkurent Merck zabilježio s lijekom protiv kolesterola, Zocorom.

Ti dobici uspjeli su i više nego nadoknaditi slabije od očekivanja brojke o povjerenju američkih potrošača, što je potaknulo zabrinutost ulagača oko snage američkog gospodarstva.

"Danas je bilo i dobrih i loših vijesti. Na vrhu dobrih nastavak je pada cijena nafte, što je stalno u žiži pozornosti ulagača. Istodobno, gospodarski su pokazatelji bili loši", rekao je Hugh Johnson iz First Albany Corp-a. "Ovo je bio dan niskog prometa, dok je tržište bez smjernica i bilježi snažne oscilacije cijena", ocijenio je.

Očekuje se da promet na burzama ostane nizak do kraja tjedna, kako ulagači čekaju završetak konvencije Republikanske stranke u New Yorku. Trgovina je ograničena i zbog očekivanja novog podatka o zaposlenosti u SAD-u, najavljenog za petak.

Među gubitnicima našao se ponovno sektor proizvodnje čipova, budući su brokerske tvrtke snizile procjene prihoda najvećem svjetskom proizvođaču u toj branši, Intelu. U prosjeku su dionice proizvođača čipova oslabile 2,6 posto.

Slabiji američki gospodarski pokazatelji i snižene procjene poslovanja Intela spustili su jučer vrijednosti europskih burzovnih indeksa. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,7 posto, na 4.459 bodova. Frankfurtski DAX potonuo je 1,4 posto, na 3.785 bodova.

Prateći trend s Wall Streeta, na europskim tržištima dionica danas je također ostvaren rast vrijednosti burzovnih indeksa, podržan snažnim rastom cijena dionica naftnih i maloprodajnih kompanija.

Do podneva je londonski Ftse indeks ojačao 0,7 posto, dosegnuvši 4.489 bodova. Za toliko je porastao i frankfurtski DAX, pa iznosi 3.810 bodova.

Francuski maloprodajni lanac Carrefour predvodio je rastom cijena, povećavši dividende te obećavši da će smanjiti svoja zaduženja, nakon što je ostvario snažan rast dobiti u prvom polugodištu. Cijene njegovih dionica ojačale su čak pet posto.

Među sektorima s najboljom izvedbom bio je i naftni, budući su cijene nafte zaustavile svoje klizanje, koje je trajalo zadnjih nekoliko dana i tijekom kojeg je barel pojeftinio gotovo osam dolara. Među najvećim dobitnicama bila je dionica BP-a, ojačavši dva posto, te Shella, 1,4 i Totala 0,7 posto.

"Nove vijesti iz kompanija bile su prilično dobre, a ulagači sada pozorno iščekuju nove gospodarske pokazatelje kako bi vidjeli hoće li to potaknuti daljnji rast cijena dionica", ocijenila je Hilary Cook, direktorica investicijskih strategija pri Barclays Private Clientsu.

Poticaj kupovinama dalo je i prekonoćno pozitivno poslovanje na Wall Streetu. Ulagači sada čekaju na nove gospodarske pokazatelje, ponajviše podatke o aktivnostima u američkoj industriji tijekom kolovoza i građevinskoj aktivnosti u srpnju.

Od gubitnika ističe se dionica France Telecoma, koja je oslabila 2,1 posto nakon što je francuska vlada najavila da će prodati najmanje 9,6 posto svog udjela u toj kompaniji, čime očekuje zaraditi 5,75 milijardi eura. "Obzirom na poteškoće s javnim ponudama dionica Belgacoma i Eircoma prije ljeta, uspješni plasman ovih dionica bila bi zaista dobra vijest za taj sektor", istaknuo je analitičar Jefferiesa, Ian MacLeod.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je ojačao 0,4 posto, na 11.127 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2168 1,2192 1,2156

Euro/JPY 132,98 133,19 132,77

USD/JPY 109,28 109,46 108,98

-------------------------------------------------

Dolar se danas na svjetskim tržištima uspio održati nešto iznad nedavnih najnižih razina u zadnjih šest tjedana prema jenu i najniže u tjedan dana prema euru, budući su se ulagači držali na oprezu pred novi set gospodarskih pokazatelja, a posebice onaj s tržišta rada.

U takvim okolnostima dolar je ojačao blagih 0,2 posto prema euru, koji trenutno stoji 1,2168 dolara. Dobio je i nekih 0,3 posto na vrijednosti prema jenu te iznosi 109,28 jena.

Jučerašnji američki pokazatelji pritisnuli su dolar, ponajprije onaj o neočekivano velikom padu povjerenja potrošača u SAD-u, no ulagači su ostali oprezni te nisu prekomjerno prodavali američku valutu odlučivši pričekati petak da vide što će pokazati ključan podatak o zaposlenosti.

"Ljudi i dalje čekaju izvješće o zaposlenosti u kolovozu kao posljednji značajni podatak koji će dokazati da će se američko gospodarstvo konačno oporaviti od svoje blage krize i opravdati Fed-ove poteze", kazao je Matthew van Dyckhoff, iz Brown Brothers Harriman u Londonu.

"No uvelike je prisutan skepticizam na tržištu posebice nakon jučer objavljenih slabih brojki", dodao je.

Danas je na rasporedu podatak o aktivnostima u američkoj industriji tamošnjeg Instituta za upravljanje nabavom, no sve oči su uperene u podatak o zaposlenosti. "Petak je kritičan. Brojke o zaposlenosti odredit će hoće li biti podizanja kamatnih stopa u rujnu", kazao je Paul Mackel, valutni strateg iz ABN Amro u Londonu.

Na euro, pak, nije većeg utjecaja imao današnji podatak o aktivnostima u proizvodnji eurozone, koji je pokazao neočekivani pad indeksa na najniže razine u posljednjih pet mjeseci. Euro je neznatno promijenjen i u odnosu na jen te trenutno stoji 132,98 jena.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

01.09. USLIB 1,57 1,67 1,80 1,99

01.09. EULIB 2,07 2,08 2,11 2,17

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙