Dok su dokazi prikupljeni za ratne zločine na Kosovu "vrlo dobri", Carla del Ponte nije se trebala upuštati u podizanje optužnice protiv Slobodana Miloševića i za ratne zločine u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, tvrdi Stephen, oslanjajući se pritom na vlastita istraživanja.
Tužiteljstvo ima problema s dokazivanjem lanca zapovijedanja u vezi s genocidom u Bosni, pojašnjava on u razgovoru za berlinski list, napominjući da je Milošević "individualno izdavao zapovijedi pojedinim osobama koje većinom ne nastupaju kao svjedoci".
"Time ne osporavam Miloševićeve zločine u spomenute dvije zemlje, samo kažem da se optužnica nalazi na nesigurnom terenu kada je riječ o iznošenju dokaza. Ako je počinjeno stotinu zločina, za presudu o njegovoj krivnji bilo bi dovoljno dokazati da su počinjena tri. Del Ponte pak želi dokazati svih stotinu a to neće uspjeti. Time postaje upitna čitava procedura", upozorava Stephen.
Milošević ima pravo na samoobranu i sud se zapravo našao u škripcu - bude li se optuženi i dalje mogao sam braniti, iskoristit će svih 150 dana, koji su mu na raspolaganju, i nametnuti sudu svoju strategiju, što podrazumijeva otezanje postupka, naglašava Stephen za TAZ.
Ako mu pak ICTY dodijeli odvjetnika, Milošević će učiniti sve kako bi ga blokirao a ne bude li branitelj mogao normalno obavljati svoju zadaću, steći će se dojam da je postupak neregularan, tumači Stephen.
Ta opasnost prijeti posebno ako se ne uspije dokazati genocid u Bosni i Hrvatskoj, što bi moglo upropastiti cijelo suđenje i preokrenuti ga u propagandni uspjeh optuženog, ističe on za berlinski TAZ.