Njujorški Dow Jones indeks završio je poslovanje 0,5 posto snažniji, na 10.173 boda. Tehnološki Nasdaq gotovo se i nije mijenjao, te iznosi 1.838 bodova.
Cijene dionica naftnih kompanija, uključujući i najveće Exxon Mobil Corp. i ChevronTexaco Corp, nastavile su jačati unatoč padu cijena sirove nafte. Rastu vrijednosti Dow Jonesa pripomoglo je i jačanje cijena dionica farmaceutskih kompanija. Dionica Pfizera dobila je više od jedan posto na vrijednosti zbog špekulacija da će profitirati zbog neuspjeha koji je njegov konkurent Merck zabilježio s lijekom protiv kolesterola, Zocorom.
Ti dobici uspjeli su i više nego nadoknaditi slabije od očekivanja brojke o povjerenju američkih potrošača, što je potaknulo zabrinutost ulagača oko snage američkog gospodarstva.
"Danas je bilo i dobrih i loših vijesti. Na vrhu dobrih nastavak je pada cijena nafte, što je stalno u žiži pozornosti ulagača. Istodobno, gospodarski su pokazatelji bili loši", rekao je Hugh Johnson iz First Albany Corp-a. "Ovo je bio dan niskog prometa, dok je tržište bez smjernica i bilježi snažne oscilacije cijena", ocijenio je.
Očekuje se da promet na burzama ostane nizak do kraja tjedna, kako ulagači čekaju završetak konvencije Republikanske stranke u New Yorku. Trgovina je ograničena i zbog očekivanja novog podatka o zaposlenosti u SAD-u, najavljenog za petak.
Među gubitnicima našao se ponovno sektor proizvodnje čipova, budući su brokerske tvrtke snizile procjene prihoda najvećem svjetskom proizvođaču u toj branši, Intelu. U prosjeku su dionice proizvođača čipova oslabile 2,6 posto.
Slabiji američki gospodarski pokazatelji i snižene procjene poslovanja Intela spustili su jučer vrijednosti europskih burzovnih indeksa. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,7 posto, na 4.459 bodova. Frankfurtski DAX potonuo je 1,4 posto, na 3.785 bodova.