Ploču su uklonili radnici koji nisu htjeli odgovarati ni na jedno pitanje novinara, a primijećeno je da su došli vozilima pulskih registracijskih oznaka.
Jedan od inicijatora podizanja ove spomen-ploče Josip Vidaković, hrvatski iseljenik iz Kanade, danas nije bio u Svetom Roku. Zajedno sa suprugom Jelkom napustio je mjesto i nitko od nazočnih s kojima su novinari kontaktirali nisu znali reći gdje su.
Uklanjanje ploče pratio je vrlo mali broj mještana Svetog Roka. Zaustavljali su se tek rijetki prolaznici koji nisu skrivali ogorčenje tim potezom Vlade.
Mještanka Svetog Roka Ika Japunčić samo je rekla: "Sram neka bude ove Vlade". Marko Rukavina (76), žitelj Svetog Roka, kroz suze je pratio uklanjanje te ploče. "Što rade od nas, osmorica moje braće izginulo je u drugom svjetskom ratu, a Mile Budak nije bio nikakvi zločinac", izjavio taj čovjek iz Svetog Roka, dodajući da je on protiv uklanjanja.
"Ja sam 'tuđmanovac' bio i ostajem, a da je on živ, to ne bi dopustio", ustvrdio je Rukavina. Još je na kraju ispričao okupljenim novinarima i policajcima kako mu je u jednoj štedionici propalo sto tisuća bivših njemačkih maraka. Kad bi ih ponovno dobio, dao bi ih za novi spomenik Mili Budaku, rekao je Rukavina.
Inače, radnici koji su uklonili spomen-ploču književniku Mili Budaku, prije toga su brižno uklonili brojne svijeće i cvijeće, a nakon uklanjanja ploče vratili su ih ispred mjesta gdje je bila postavljena ploča.
U Svetom Roku danas je primijećen iznimno veliki broj policajaca, ne samo na mjestu događaja kod crkve sv. Roka, nego i na samom ulazu u selo.