FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: HRVATSKO PITANJE U BIH

Autor: ;mkuz;
ZAGREB, 26. kolovoza 2004. (Hina) - Javno objavljena ideja o preustrojuBosne i Hercegovine u državu s tri republike izazvala je oluju višepraćenu medijskom nego političkom grmljavinom bez većih šteta, no odiznenadne oluje bilo je i koristi jer je pušten duh iz boce i postaloje jasno "da je vrijeme da hrvatsko nacionalno pitanje, bez obzira štonetko pod tim podrazumijeva, mora postati predmetom najširedemokratske rasprave", piše u sarajevskom "Oslobođenju" Gojko Berić,komentator lista.
ZAGREB, 26. kolovoza 2004. (Hina) - Javno objavljena ideja o preustroju Bosne i Hercegovine u državu s tri republike izazvala je oluju više praćenu medijskom nego političkom grmljavinom bez većih šteta, no od iznenadne oluje bilo je i koristi jer je pušten duh iz boce i postalo je jasno "da je vrijeme da hrvatsko nacionalno pitanje, bez obzira što netko pod tim podrazumijeva, mora postati predmetom najšire demokratske rasprave", piše u sarajevskom "Oslobođenju" Gojko Berić, komentator lista.

Dovoljno je razloga za takvu raspravu, koja može imati smisla tek ako se podjednako pošteno bude govorilo i o posljedicama i njihovim uzrocima, što obuhvaća razdoblje od petnaestak godina, "još od Tuđmanovih, Šuškovih i Bobanovih vremena, kada se o sudbini bosanskohercegovačkih Hrvata odlučivalo isključivo u Zagrebu", piše Berić.

Iz hrvatskog tiska, posebice iz izdanja dnevnih listova za BiH, može se uvjeriti u dramatični ton položaja Hrvata u BiH, dok za razliku od njih sarajevski listovi i časopisi tu sliku svjesno ili nesvjesno često retuširaju, "te ako u prvom slučaju ima tendencioznog pretjerivanja, u drugom se prepoznaje sumnjičavost prema svakom mišljenju koje stiže iz zapadnohercegovačkog kamenjara", piše Berić ocjenjujući da zasluga za neuravnotežen pristup istom problemu pripada i "pojedinim političarima, intelektualcima i vjerskim službenicima iz reda hrvatskog naroda koji jedno govore u Zagrebu i Širokom Brijegu, a drugo u Sarajevu".

Na hrvatskom nacionalnom stolu, međutim, ipak "ostaju argumenti koje se ne može tek tako odbaciti", piše Berić podsjećajući da među hrvatskim političarima u Bosni i Hercegovini ne postoji nitko tko više puta nije istakao dramatičan položaj Hrvata u državi nastaloj u Daytonu. Njihova su polazišta, međutim, različita, kao i njihova pojedinačna moć, nastavlja Berić i objašnjava kako je "ljudima socijaldemokratske i liberalne orijentacije jasno je da samo funkcionalna i moderno uređena država može biti jamstvo pune ravnopravnosti svakog, a posebice najmalobrojnijeg naroda, no HDZ želi biti isključivim vlasnikom takvog jamstvenog lista".

Ponovno se manje ili više otvoreno preferira etnička homogenizacija, a to je znak da će na izborima u listopadu vodeće nacionalne stranke opet osvojiti najveći komad vlasti, predviđa Berić. Ključ za rješenje hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH u rukama je HDZ-a koji je, kako drži Berić, glavni krivac za današnji teški položaj Hrvata, naroda koji u Bosni polako izumire. Sve dok HDZ ne shvati da etnička isključivost i ksenofobija vode u slijepu ulicu, Hrvati će sve više teškoća imati i sa sobom i s druga dva naroda, smatra Berić.

(Hina) mkuz akoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙