Europska komisija odlučila je pokrenuti drugu fazu četveromjesečne istrage, izjavila je glasnogovornika Komisije Amelia Torres.
EU je ranije odgodila svoju odluku za 10 dana o ustupcima koje su te kompanije ponudile kako bi udovoljile zahtjevima za zaštitu tržišne utakmice i brzo dobile odobrenje. No, Torres je izjavila da "zabrinutosti Komisije nisu u potpunosti riješene".
Sporazum uključuje i još jednu američku tvrtku, Contentguard Inc, koja razvija metode zaštite filmova, knjiga, glazbe, video igara i ostalih digitalnih medija koji se distribuiraju putem Interneta za nezakonito kopiranje.
Radeći zajedno, najveća svjetska softverska kompanija i najveća svjetska zabavna industrija ciljaju razviti nove industrijske standarde na tom brzorastućem tržištu internetske distribucije elektroničkih medija. U to je uključen i japanski Sony.
Stvar za Microsoft vrlo je delikatna, budući je već pod budnim okom europskih regulatora, koji su ga u ožujku kaznili s rekordnih 497 milijarde eura zbog zlouporaba svog monopolskog položaja. Time Warnet također se već sukobio s Komisijom, i to 2000., dobivši odobrenje za svoje spajanje s AOL-om tek nakon što se složio odustati od kupovine britanske tvrtke za snimanje glazbe EMI.