FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: JADRANSKO MORE U OPASNOSTI

Autor: ;akoz;
Hrvatska-jadran-scgDP: JADRANSKO MORE U OPASNOSTI Masovni turizam i onečišćenjeugrožavaju Jadransko more a kako bi se očuvali njegovi osjetljiviekosustavi kao i identitet obalnog stanovništva potrebno je da izgraničnog mora Europe postane u potpunosti europsko čemu ćepridonijeti i buduće priključenje Hrvatske EU-u, piše u članku za LeMonde Diplomatique Jean-Arnault Derners, novinar i urednik internetportala Le Courrier des Balkans.

0ZAGREB, 24. kolovoza 2004.(Hina) -

Masovni turizam i onečišćenje ugrožavaju Jadransko more a kako bi se očuvali njegovi osjetljivi ekosustavi kao i identitet obalnog stanovništva potrebno je da iz graničnog mora Europe postane u potpunosti europsko čemu će pridonijeti i buduće priključenje Hrvatske EU-u, piše u članku za Le Monde Diplomatique Jean-Arnault Derners, novinar i urednik internet portala Le Courrier des Balkans.

"Postoji li Jadran? Stari venecijanski zaljev uživa izrazito lošu reputaciju. Zagađen, žrtva razornog masovnog turizma, ovo poluzatvoreno more predstavlja jednu od najvećih europskih granica", počinje Derners svoj članak.

Hrvatska i Crna Gora već više godina stvaraju masovni turizam, smatra Derners i primjećuje da uz "anarhičnu urbanizaciju" crnogorske obale i u Hrvatskoj dolaze do takve "divlje parcelacije zemljišta" na obali. U Hrvatskoj i najmanje kuće nude turistima sobe u najam, a u zemlji gdje nezaposlenost "dostiže gotovo trećinu aktivnog stanovništva mnogi Dalmatinci bave se tim prilično unosnim gospodarstvom", objašnjava Derners i napominje kako hrvatska vlada nastoji dobiti porezne prijave tih prihoda no da se "posljedice po okoliš uopće ne razmatraju".

Derners se u članku dotiče i spora oko granice na moru između Slovenije i Hrvatske, te navodi da načela pomorskog prava hrvatske teritorijalne vode postavljaju na granicu od dvije morske milje od Trsta i Kopra, no da je 2001. godine konačno postignut sporazum kojim je predviđen slovenski koridor do međunarodnih voda i koji riješava pitanje izoliranosti Kopra. "Ulog u igri, bilo s jedne, bilo s druge, strane više je simboličan no bilo što drugo. Sada taj sporazum u pitanje dovodi Hrvatska koja je 3. listopada proglasila isključivu zaštićenu ribolovno-ekološku zonu na Jadranu, kako što predviđa pomorsko pravo. Po hrvatskim vlastima radi se osiguravanju bolje zaštite mora i strožeg upravljanja ribljim fondom. No ova se odluka prije svega objašnjava kroz moguću izgradnju naftovoda Družba-Adria (...). Kako bi nadzirao super-tankere koji bi prevozili naftu prema ostatku Sredozemlja i izbjegao ekološku katastrofu, Zagreb drži nužnim osigurati svoju jurisdikciju nad morem. Ozlojeđena radi tih projekata Ljubljana traži obnovu regionalnog dijaloga i računa na konačnu arbitražu Bruxellesa", objašnjava Derners.

Derners u članku ističe i kako su krize tijekom 20. stoljeća dovele do značajnih demografskih promjena u Bokokotorskom zaljevu gdje su pripadnici starih lokalnih zajednica postali manjina u odnosu novopridošle iz drugih regija. "'Stari' stanovnici Bokokotorskog zaljeva žale za civilizacijom koja je bila u potpunosti temeljena na moru a koju povezuju sa sjećanjem na dugu venecijansku dominaciju", piše Derners i navodi kako katolička zajednica na tom području danas ne broji više od 9000 vjernika.

"Kako bi se razvila jedna dosljedna i učinkovita politika zaštite prirodnog okoliša, kako bi se zaštitilo krhki identitet zajednica na obali, potrebno je da Jadran prestane biti granica i postane u potpunosti jedno unutarnje europsko more. Priključivanje Slovenije Europskoj uniji 1. svibnja i pristup Hrvatske još neutvrđenog datuma, idu u tom pravcu, osim ako se neće nastaviti Jadranu davati uloga granice Europe dobrostojećih", zaključuje Derners. (Preneseno iz Il Manifesta)

(Hina) akoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙